Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Yeni Fiat Fiorino

Yazar ; Tarih Çarşamba, Aralık 02, 2009

Tek bir tuş hayatımızı ne kadar değiştirebilir? Bunun örneklerini teknolojik açısından fazlasıyla görmeye başladık. Örneğin tek bir tuşa basarak tüm dünyadaki yayınları izlemek, tek bir tuşa basarak yemeğimizi istediğimiz ölçüde pişirmek gibi önemli değişiklikler çoktan hayatımıza girdi. Şimdi ise tek tuş devri Fiorino ile birlikte karşımıza çıktı. Küçük sınıf bir ticari araç olan ama otomobil kullanıcılarında da hedefi tam 12’den vuran , bu tek tuş ile otomobillerin ardından bu kez hedefine küçük SUV’ları alıyor. Peki ama bu “tek tuş ne” diye merak ettiğinizi biliyoruz. Fiorino Trekking ismi ile karşımıza çıkan araçta kullanılan bu tek tuş ile TractionPlus ve Hillhorder adlı yokuşta kaymayı engelleyen sistemler devreye giriyor.

Fiat Fiorino

Peki orta konsol üzerinde yer alan bu tuşa bastığınız zaman aracınızda ne gibi bir değişiklik oluyor? Elbette bu sisteme çok yabancı değiliz ama Fiorino’nun böyle bir sistemi sunuyor olması gerçekten büyük bir avantaj gibi görülüyor. TractionPlus, aracın hızı 30 km/s’nin altında iken, kum, çamur ve kar gibi kaygan yollarda çekişi ön tekerlekler arasında dengeliyor. Bu dengeleme sayesinde önden çekişli bir araç olmasına rağmen, standart bir araca göre çok daha fazla tutunma ortaya çıkıyor. Bu sistem aracın ön tekerleklerinden birinin yolu tutamaması veya kayması durumunda, boşa dönen tekere fren uygulanması ve çekiş gücünün yolu daha iyi tutan tekere iletilmesi prensibi ile çalışıyor. Basit bir çalışma prensibine sahip olan sistem, yaptığımız test sürüşünde de olumlu bir etki bıraktı. Islak çimen üzerinde yaptığımız küçük tepe tırmanışı sırasında Fiorino Trekking, bu yolun üstesinden gelmeyi başardı. Aynı şekilde çamur üzerinde de tek bir tuşa basmamızla birlikte sürüş karakteri çok daha iyi bir duruma geldi. Bu sistemin Fiorino’da sunuluyor olması başta da söylediğimiz gibi kullanıcıların, özellikle de zorlu kış şartlarında avantajlı olmasını sağlayacak. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip bir araç kadar kabiliyetli olmasa bile Fiorino, günümüzün önden çekişli ve büyük bütçeli SUV’larının kabiliyetine bürünmüş durumda. Anlaşılan o ki otomobilcilerin ardından şimdi de küçük SUV satıcıları bu aracı çok fazla sevmeyecek.

Şu ana kadar saydığımız detaylar Trekking’e özgü. Ama Fiorino’nun kabiliyetli yanlarını da unutmamak gerekiyor. Öncelikle bu kadar küçük boyutlara sahip olmasına rağmen sunduğu taşıma kapasitesi çok iyi. Bizler otomobil gibi davranıyor olsak bile o aslında küçük bir ticari araç. Ama o kadar sevimli bir görünüme sahip ki yollarda kimse ona ticari araç ya da bir kamyonet muamelesi yapamıyor. Sevimli bir yüze sahip olan Fiorino, bol kullanılan plastik çerçevelerle çok çekici görünüyor. İç mekanda beş kişi için ideal bir yaşam alanı sunuyor ve küçük eşya gözlerinin sayısı da sınıfındaki iyiler arasında. Yüksek tavanıyla iç mekandaki ferahlık hissini artıran Fiorino’nun kokpiti ve orta konsolu kolay kullanılıyor. İki parçalı açılan bagaj kapağının neden olduğu görüş problemi, kapağın tek parça tasarlanmasıyla giderilmiş oldu. Ancak tek parça halinde açılan ve oldukça yükseğe çıkan bu bagaj kapağını bir kadının kullanması çok zor. Parmaklık yerlerine sahip direksiyon simidiyse sevdiğimiz bir başka detay. Direksiyon simidinin kendisi iyi olsa da yönlendirme kabiliyeti o kadar iyi değil. Camları tam olarak açamamak ise arkada oturan yolcuların canını sıkabilir. Mandallı bir sistemle sadece birkaç parmak aralığında açılan bu camlar arkadaki konforu azaltıyor. İç mekanda canımızı sıkan bir başka detaysa hava kanalları: Daire formlu hava kanallarını kapatmak istediğiniz zaman bunu tam olarak başaramıyorsunuz. Bu bölümlerden sürekli olarak sızan hava can sıkabiliyor. Koltuk konforu da çok iyi değil ama bundan iyisini beklemek de biraz haksızlık olur.

Fiat Fiorino (1)

Binek otomobillerin süspansiyon konforunu sunan Fiorino böylelikle önemli bir avantaj yakalıyor. Önde bağımsız MacPherson sistemi kullanılırken, arkada yarı bağımsız aks ve amortisörlere yer verilmiş. Buna rağmen arka tarafta seyahat edenlerin biraz fazla “zıplama” şikayeti olabilir. Bu durum bazılarına fazla rahatsızlık verirken bazılarınınsa otomobilden bir farkının olmadığını söylemesi ise bunu önemli bir sorun olarak algılamamıza engel oluyor. Artık çok yakından tanıdığımız 1.3 lt’lik motor ise bu aracın en önemli silahlarından biri. Bu motoru “sadece 75 HP güç mü üretiyor” diyerek hafife almamak gerekiyor. Özellikle 1800 d/d’nin üzerine çıktığında turbonun devreye girmesi ile birlikte Fiorino Trekking, birçok otomobilin solundan rahatlıkla geçebiliyor. 1750 d/d’den itibaren kullanıma sunulan 190 Nm’lik tork gerçekten de etkileyici bir izlenim bırakıyor. 1190 kg ağırlığında olan Trekking’in performansı hakkında ne söylemek istediğimizi performans testi sonuçlarına baktığınız zaman daha iyi anlayabilirsiniz. Alt devirlerde yaşanan turbo boşluğunaysa hazırlıklı olun.

Fiat Fiorino (2)

Elektronik kontrollü common-rail tipi Multijet direkt enjeksiyon ve turbo beslemeli motor, Fiorino’ya atak bir karakter katarken, 5.4 lt/100 km’lik tüketim sonucu ise LPG’li araçlara bile kafa tutabilmesini sağlıyor. 45 lt’lik küçük sayılabilecek yakıt deposu ile bile Fiorino akaryakıt istasyonlarını çok sık uğramıyor. Şehir ya da otoyol kullanımları sırasında somut bir sıkıntı yaşamadığımız Fiorino, zaman zaman yüksek yapısı nedeniyle sert rüzgarlardan biraz fazla etkileniyor. Önde disk, arkada ise kampanaların kullanıldığı fren sistemi ile Fiorino, beklenenden daha iyi bir duruş karakterine sahip. Kolay dozlanan fren pedalı ve güvenlik sınırının altına sorunsuz bir şekilde inen duruş mesafesi ile Fiorino bu konuda da güven veriyor.

Fiat Fiorino (3)

Tek bir tuş Fiorino’da da hayatı değiştirmeye başladı. Motor gücünü ön tekerlekler arasında değişken olarak aktarabilen Fiorino, otomobillerden sonra artık küçük SUV’lara da kafa tutuyor diyebiliriz. Trekking isminin eklenmesi ile birlikte görünümünde de ciddi değişiklikler olan aracın yükseltilen süspansiyon sistemi de arazi kabiliyetini artırıyor. 30 bin TL’nin üzerindeki fiyatı ise sizin fikrinize ve isteğinize kalmış bir tercih olmasını sağlıyor.Sizde Yorum Yapın

7 Yorum Görüntülenmekde

 1. ahmet Dediki:

  yav tamam da şu kampanya ve fiat listesinden de keşke bahsetsenz yaavv

 2. emre Dediki:

  Süper bir araö tavsiye ederim

 3. emre Dediki:

  kaç lıra

 4. ahmet Dediki:

  ya tamamda fiat listesi nerde

 5. yusuf Dediki:

  bu aracların hakkında tam bilgi ve detaylarını öyrenmek istiyorum ama bulamıyorum full ler ne kadar düz leri ne kadar tam bilgi istiyorum

 6. Anonim Dediki:

  FİYAT NİYE WERMİYOLAR YAA

 7. nursenem Dediki:

  ıyyyyyyyyyy iyrenç

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...