Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Yeni Citroen C4 Fiyatları ve Özellikleri

Yazar ; Tarih Pazar, Nisan 24, 2011

Citroen araçlarının Türkiye pazarına girmesinden sonra pazarda kendine sağlam bir yer edinen citroen ile klasikleşmiş olan modeli olan citroen c4 üzerinde büyük değişikliklere imza atarak pazara sundu. Öncelikle ’ün yerini aldığı modelden daha olgun göründüğünü söylemeliyim. Önceki modelde yer alan sabit direksiyon göbeği ve konsolun tam ortasında yer alan arkası boş dijital gösterge paneli gibi marjinal özelliklere rastlanmayan , daha bilindik bir yapıya bürünmüş. Bunun yanında otomobil pekçok konuda ‘daha iyi’ olarak nitelendirilebilir.

‘Positive Power’ sloganıyla sunulan yeni C4, modern ve derli toplu bir tasarıma sahip. Uzunluğu 5 cm, yüksekliği 3 cm ve genişliğiyse 1 cm artan otomobilin kabin tasarımı da kökten değişmiş. Önceki modelin en büyük yeniliği olan sabit direksiyon göbeği yerine, geleneksel yapıda bir direksiyona sahip olan aracın gösterge tablosu da artık direksiyonun gerisinde yer alıyor.

yeni citroen c4 (1)

Analog ve dijital öğeleri bir arada barındıran gösterge panelinin renginin ve araçtaki uyarı seslerinin değiştilebiliyor olmasıysa yeni C4’te farklılık yaratan detaylar olarak göze çarpıyor. Orta konsoldaki hareketli eşya gözü ve yılan başına benzeyen otomatik vites kolu kabindeki ilgi çekici detaylar arasında. Kabin genişliği artırıldığı belirtilen C4’teki en büyük gelişiminse bagaj hacminde yaşanmış. 408 litrelik hacim kompakt bir hatchback için oldukça iyi.

yeni citroen c4 (2)

Confort, Attraction ve Exclusive donanım seviyeleriyle sunulan C4’ün donanım özelliklerinde de bazı yenilikler mevcut. Direksiyon 60 dereceden fazla döndürüldüğünde ve sinyal verildiğinde yanan viraj aydınlatmaları, Arkamys ses , 5 farklı ayarın kaydedilebildiği programlanabilir ve sınırlama gibi özelliklere sahip olan otomobilin Executive donanımında, ‘Park yeri mesafe ölçüm ’, elektrikli bel desteği ve bu sınıfta bir ilk olarak masaj fonksiyonlu ön koltuklar, 230V elektrik prizi, navigasyon gibi özellikler de sunuluyor. Araçta ayrıca opsiyonel olarak Uyarı Sistemi de alınabiliyor.

C4 zengin bir motor gamına sahip. Baz versiyonunda 95 bg gücünde 1.4 litrelik benzinli motor bulunan otomobilin diğer benzinli seçenekleriyse 120 bg’lik 1.6 ve 156 bg gücünde 1.6 THP’den oluşuyor. 1.6 motorda hem hem de otomatik şanzıman seçenekleri mevcut. C4’ün dizel motor gamıysa 92 ve 112 bg gücünde 1.6 litrelik motorlardan oluşuyor. Güçlü dizel versiyonun eHDi olarak sunulan MCP (otomatikleştirilmiş manuel) şanzımanlı versiyonu da mevcut. Bu versiyonda dur-kalk trafikte motoru otomatik olarak stop ettirip çalıştıran ve bunu çok sarsıntısız gerçekleştiren ‘stop&start’ sistemi de sunuluyor. Kısa süreliğine kullanma imkanı bulduğumuz bu versiyondaki MCP şanzıman direksiyondaki kulakçıklarla manuel kullanıma da olanak tanıyor ve pekçok benzer şanzımandan daha sarsıntısız vites geçişleri sunuyor. C4’ün genel olarak konforlu ve sessiz bir sürüşe sahip olduğunu söyleyebilirim.

yeni citroen c4 (3)

Önceki modelde 4 kapılı sedan ve 3 kapılı gövde tipleriyle de üretilen C4’ün artık bantlardan sadece 5 kapılı olarak ineceği açıklanıyor. Bu yıl içerisinde ülkemizde 5000 adet C4 satışı hedefleyen Citroen, bu yeni modelinin de etkisiyle 2011’de binek otomobildeki pazar payını artırmayı hedefliyor. Yeni C4 için 33.900 TL’den başlayan fiyat etiketleri belirlenmiş. Bu rakam oldukça iddialı. Az önce belirttiğim tüm donanımlara sahip en pahalı C4 ise 54.000 TL seviyelerinde bir etiket taşıyor.

yeni citroen c4 (4)Sizde Yorum Yapın

0 Yorum Görüntülenmekde

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...