Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Yakıt Tasarruf Cihazı

Yazar ; Tarih Pazartesi, Ekim 19, 2009

Uluslararası taşımacılık firması Ran Lojistik, Teknoloji’nin sunduğu sistemler sayesinde filosuyla ilgili kritik öneme sahip bilgilere dayalı raporlar alarak ortalama 100 5 yakıt tasarrufu sağladı.Uluslararası lojistik hizmeti sunan Ran Lojistik Satko Teknoloji’nin sunduğu mobil araç takip ve filo yönetimi sistemlerini kullanmaya başladı. Grup şirketleriyle birlikte filosunda 72 adet uluslararası aracını Satko Teknoloji’nin araç takip sistemlerine ait EutelTRACS cihazlarıyla donatan Ran Lojistik, bu sayede araçlarının bulunduğu yeri ve her türlü araç bilgisini merkezden takip edebiliyor. Ran Lojistik, EutelTRACS cihazlarına ek olarak bağlanan cihazlarıyla araçlarından FMS/Canbus üzerinden elde edilen kilometre, devir, takograf durumları, yakıt alım ve harcama, şoförlerin ne kadar araç kullandığı, ne zaman nerede hız aşımı yaptığı gibi kritik öneme sahip bilgilere dayalı raporlar alabiliyor. Bu bilgiler ışığında yapılan raporlamalar sonucunda alınan önlemler ise maliyetlere yansıdı. Ran Lojistik ve Grup Şirketleri İcra Kurulu Üyesi Yüksel Taşkoparan “Bu sistemi kullanmadan önce Ran Lojistik’te filo yakıt harcama ortalaması 100 kilometrede 34 litre olarak geçerken, sistemi kullanıp bilgileri değerlendirdikten sonra bu ortalama 100 kilometrede 29 düştü. Araçların uzun mesafeler kat ettikleri düşünüldüğünde ortalama 100 kilometrede 5 litrelik yakıt tasarrufu Ran Lojistik açısından önemli bir kazancı sağladı,” diye konuştu.

motor

Yatırımın geri dönüşüyle ilgili bilgiler de veren Yüksel Taşkoparan şunları söyledi: “Tahminlerimize göre sistem ilk 6 ay içerisinde yaptığımız yatırımı geri ödedi. Bu sistemi kullanmadan önce ofisten araçlara yapılan telefon görüşmeleri ya da şoförlere sefer başı verilen iletişim masrafları, onun dışında yanlış güzergahtan kaynaklanan yakıt ve diğer masraflar, rota dışına çıkma gibi durumlar bize çok daha yüksek maliyet getiriyordu. Sistemin uydu bazlı bir ürün olması da haberleşme açısından önemli bir maliyet avantajı sağlıyor, ülke bazında tarife değişikliği olmadan sabit bir kullanım ve haberleşme bedeli ödeniyor, dolayısıyla sürprizlerle karşılaşmıyorsunuz.”

pickup_isuzu_1Satko Teknoloji Genel Müdürü Nedim Çelebiler ise “Kriz zamanlarında krizden çıkmanın en etkin yolunun maliyetleri azaltmak olduğu biliniyor. Bu açıdan araç takip ve filo yönetim sistemleri müşterilere büyük fayda sağlıyor. Bir filonun sefer boyunca bütün süreçlerde takip edilip, yönlendirilebilmesi önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayabiliyor” dedi.Sizde Yorum Yapın

0 Yorum Görüntülenmekde

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...