Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Volvo Kamyon Tır Çekici Modelleri FM FH ve FH16

Yazar ; Tarih Pazartesi, Temmuz 27, 2009

bilindiği gibi sadece ve üretiminin yanı sıra Otobüs, iş makinaları , sürat tekneleri ve son olarak Volvo Aero ile uçak motoru üretimine başlamıştır. Türkiye’de sektöründe büyük şirketler tarafından kullanılan volvo çekiciler küçük işletmeler tarafından ağır servis masrafları yüzünden pek edilmemektedir. Yeni ürünlerin ana teması sürücünün ihtiyaçlarının ön planda olması ve taşıma maliyetlerinin düşürülmesi olarak belirlendi. Buna bağlı olarak Volvo FH , FH16 çekici ve kamyonlarda içi ve dışı pek çok yenilik yapıldı, teknolojiye yön yeni aksesuarlar eklendi.

Sürücülerin çalışma ortamının iyileştirilmesi için yeni ürünlerin sürücü bölümlerinde pek çok yenilik yapıldı. Sürücü için daha yüksek ve geniş iç mekân sunulurken, daha fazla kapasiteye ve esnekliğe sahip, geliştirilmiş ve daha kolay ulaşılabilen saklama bölümü ise kolay kullanımı ile dikkat çekiyor. Volvo Kamyon’un CEO ‘su Staffan Jufors, ‘Sürücü, verimli ve güvenli taşımacılık için kilit kişidir. Artan taşıma ihtiyaçları, stresli ve zorlu bir ortamda çalışacak profesyonel kamyon sürücülerine olan talebi de arttırdı.

volvo kamyon

Daha öncedeki yazımda volvo araçların yakıt masraflarının fazla olduğundan bahsetmişim, volvo türkiye ekibi hemen konu ile ilgili bir mail göndermiş bu yazımda o mailede yer vermek istedim. Maliyetleri azaltan taktikler diye sıralamışlar, 2006 yılında WH Malcolm yönetimi, yükselen yakıt masrafları konusunda harekete geçmeye karar verdi. Çeşitli alternatifleri değerlendiren şirket, en etkili yöntemin sürücü eğitimi olduğunu gördü.
volvo cekici
Volvo, WH Malcolm’ın ilk tercihiydi, bu nedenle filo mühendisi Steve Sugden, şirket sürücülerinin eğitimi konusunda yardım almak için Volvo Kamyon’a başvurdu. İlk adım olarak 20 kamyon, Volvo Dynafleet Operate ile donatıldı ve sürücülere Volvo eğitmenleri tarafından ekonomik sürüş eğitimi verildi. Çok kısa bir süre içinde sonuç alındı. Yakıt tüketimi düştü, ancak deneme süresi biter bitmez sürücüler eski sürüş alışkanlıklarına geri döndüler.

volvo gosterge

Daha başka önlemler almanın gerekli olduğu açıktı. Hatamız, sürücü eğitiminin ilk dönemini tamamladıktan sonra sürücülerimizin bireysel performanslarını izlememek oldu, diyor Steve Sugden. Ölçülebilen şeylerin geliştirilebileceğine inanıyorum, Çalışmamızın devamı bu yaklaşımı temel aldı. Sürücülerin performansını ölçen raporlar düzenli olarak, herkesin görebileceği şekilde şirketin duyuru panosuna asıldı.

Başlangıçta bazı sürücüler, kamyonlarında bir casus varmış ve izleniyorlarmış gibi bir duyguya kapıldı. Ancak eğitimi tamamlayıp bunu niçin yaptığımızı anladıklarında, bu hissin yerini gurur aldı, profesyonel yaklaşımlarını güçlendirdi. Dahası, bu süreç, herkesin kazanmaya çalıştığı bir yarışa dönüştü. Şirket sürüş danışmanlarının verdiği eğitim, WH Malcolm ekonomik sürüş alanındaki eğitimlerini sürdürdü.

volvo kabin

İlk eğitimlerden farklı olarak, bu kez nakliye şirketi sürücülülerinden birkaçı Volvo Warwick tarafından şirket sürücü danışmanı olarak eğitildi. Eğitilen bu danışmanlar şirketin bütün sürücülerine eğitim verdi. Öte yandan, WH Malcolm daha ekonomik sürüş için sürücülerine herhangi bir mali teşvik vermemeyi tercih etti. Biz, sürücülerimize profesyonel bir biçimde çalışmaları için iyi bir ücret ödüyoruz ve bu, bir prim alsalar da almasalar da verimli bir sürüşü gerektiriyor.

Dynafleet, değerlendirme için bir ön koşul Sonuçları değerlendirebilmenin ön koşulu Volvo Dynafleet. Dynafleet, bir sürücünün çeşitli alanlardaki bireysel performansını kolayca izlememize yarıyor. Böylece yakıt tüketiminin azaltılması için hangi alanlara yatırım yapmamız gerektiğini kısa sürede görebilmemizi sağlıyor. Sonuçta yakıt tüketiminde azalma kaydedildi. Önceleri her kamyon bir galon yakıtla ortalama 7,5 mil (yaklaşık 2,65 km/litre) gidebiliyorken bugün bu rakam 8,5 mpg (yaklaşık 3 km/litre) oldu, bu da yüzde 12’lik bir gelişme anlamına geliyor.

volvo fh16

Sonuç olarak, bu uygulama şirkete kamyon ve yıl bazında önemli miktarda tasarruf sağladı ve şirketin kârlılığını önemli ölçüde artırdı. Çok daha verimli çalışır hale geldik ve bu cihazı kullanmayı kesinlikle sürdüreceğiz.Sizde Yorum Yapın

14 Yorum Görüntülenmekde

 1. 100puan Dediki:

  Volvo Kamyon Tır Çekici Modelleri FM FH ve FH16…

  Volvo Kamyon Tır Çekici Modelleri FM FH ve FH16…

 2. erhan özbay Dediki:

  ben volvo nun yatahını hiç behenmiyorum bu volvoya yakışmıyor

 3. kamyon Dediki:

  kamyon..

  Volvo Kamyon Tır Çekici Modelleri FM FH ve FH16 | Kamyon Kamyonet…

 4. yusuf ala Dediki:

  bu arabalar on numara

 5. murat onur Dediki:

  muhteşem demek bile az gelir bence dünya harikası bir araç

 6. yavuz akyüz Dediki:

  ben 7 yıldan beri volvo kullanıyom 2011 2012 volvo belcika grupdan hic memnun değiliz 2012 cekici 97000 eur bu paranın aracı değil her tarafdan su geciriyor ön farlar kasıse düşdüğün zaman ampuller yuvasından cıkıyor ben hic memnun değilim cok berbat almanızı tavsiye yapmam
  volvo isvec grupa sözüm yok saygılarımla

 7. ergun Dediki:

  harika kullanışlı ve rahat

 8. muhammet dilsiz Dediki:

  ben hiç memnun değilim sabah yorgun bişekilde kalkıyoruz ne yatağı yatağa benziyor nede kabin ferahlığı yok
  ön takım desen hiç yok kasislerde kıyamet kopuyor tavandan üst köşelerden su akıyor ama bu saydıklarım isveç montaj volvo larda yok saygılarımla

 9. adnan türkmen Dediki:

  volvo orta midilli 420 veya 430 varsa 440 modelinin tanıtım kitabcığından adresime gönderirseniz çok sevinirim.
  ADNAN TÜRKMEN
  KURTULUŞ MAH. ZİYAPAŞA CAD.NO:4/3 MERTOL APT. ESKİŞEHİR.
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER HAYIRLI İŞLER DİLERİM.
  (ETİ-SARP LOJISTİK DE ŞU ANDA KAMYON İŞLETMECİLİĞİ YAPMAKTAYIM)

 10. cemal şahin Dediki:

  volvol çok beyeniyorum amam param az alamıyorum 05457468461

 11. serkan Dediki:

  bu kamyon tek kelimesiyle harika başka söze gerek yok

 12. asım Dediki:

  şagıs için alınacak

 13. munıraydın Dediki:

  benvolvoç0kbeyedım.amayermazutkabulıtmıyur

 14. Rıza Karahan Kaya Dediki:

  Ben sadece tahtadan volvo tır severim

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...