Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Türkiye Treyler Üretim Merkezi Olacak

Yazar ; Tarih Salı, Ağustos 04, 2009

Sene başından bu yana art arda değerlendirme toplantısı düzenleyen Treyler markaları, ülkemizdeki pazara umutla baktıklarını belirtiyorlar. Bu beklenti edilerek ülkemizde satılan bazı markaların için hazırlıklara başlamasına da neden oldu. Genel değerlendirme de bu yatırımların üreticilere, rekabet edebilirlik kazandırması açısından olumlu bakılırken, küçük üreticileri de evliliklere yönlendirebilir. Otomotiv üretiminden sonra treyler üretiminde de önemli merkez olmaya doğru giden Türkiye’de ve gibi yabancı da üretim yapmaya hazırlanıyor. Treyler üretiminde lider olan Tırsan, Türkiye sınırlarının dışına taşarak Alman , Hollandalı Talson ve Alman markalarını bünyesine katarak Türk treyler sektörüne yurtdışında yatırım yapma konunda öncü oldu. Sene başından bu yana art arda değerlendirme toplantısı düzenleyen Treyler markaları, ülkemizdeki pazara umutla baktıklarını belirtiyorlar. Bu beklenti ithal edilerek ülkemizde satılan bazı markaların üretim için hazırlıklara başlamasına da neden oldu. Genel değerlendirme de bu yatırımların Türk üreticilere, rekabet edebilirlik kazandırması açısından olumlu bakılırken, küçük üreticileri de evliliklere yönlendirebilir. Otomotiv üretiminden sonra treyler üretiminde de önemli merkez olmaya doğru giden Türkiye’de Krone ve Schmitz gibi yabancı markalar da üretim yapmaya hazırlanıyor. Treyler üretiminde lider olan Tırsan, Türkiye sınırlarının dışına taşarak Alman Kassbohrer, Hollandalı Talson ve Alman markalarını bünyesine katarak Türk treyler sektörüne yurtdışında yatırım yapma konunda öncü oldu.

Beklentilerin üzerinde yaratıcı hizmet vizyonuyla geleceğe yönelik iş planlarını oluşturan Doğuş Otomotiv, Haziran 2008 ayında hizmete açtığı ve bir ilk olma özelliğini taşıyan Meiller Doğuş Damper Fabrikası’nın ardından ikinci üretim merkezi Krone Doğuş Treyler Fabrikası’nın temellerini Tire, İzmir’de attı. Doğuş Otomotiv’in üretici sıfatı ile bir adım daha öne çıkarak Krone ortaklığında yapılandırdığı tesisin temel atma töreni, T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, İzmir Milletvekilleri, İzmir İl ve Tire İlçe Protokolü, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk, Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu ile Krone GmbH Ortağı Bernard Krone, Krone GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Jürgen Föhrenbach ve Krone üst düzey yöneticilerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Yapımı tamamlandığında Türkiye’nin en büyük kapasiteli treyler üretim tesisi olacak olan Krone Doğuş Treyler Fabrikası’nın temelleri, 2007 yılında imzalanan üretim anlaşması sonrasında Doğuş Otomotiv’in yüzde 49; Krone’nin yüzde 51 ortaklığında İzmir’in Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde atıldı. İki yüz bin metrekare toplam alan içerisinde otuz bin metrekare kapalı alana inşaa edilecek olan tesisin 2009 yılında faaliyete geçmesi hedefleniyor. Yıllık 10 bin adet treyler üretim kapasitesine sahip olacak olan tesis ile ilk etapta 150 kişiye istihdam olanağı yaratılacak. İki vardiya sistemine geçildiğinde ise bu sayı 400 kişiye ulaşacak. Hizmete gireceği 2009 senesinde 3 bin 115 adet treyler üretimi gerçekleştirecek olan tesis toplam üretimin yüzde 80’ini ihraç ederken, yüzde 20’si ise Türkiye pazarında satışa sunulacak. Ürün gamı Mega Liner ve Profi Liner treylerlerden oluşan fabrikadan Rusya, Orta Doğu, Türkî Cumhuriyetler ve Güney Doğu Avrupa ülkelerine ihracat gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin “En Büyük Kapasiteli” Treyler Üretim Tesisi Krone Doğuş Treyler Fabrikası’nın Temeli Atıldı!
Otomotiv değer zincirinin her halkasında öncü şekilde yer almayı hedefleyen Doğuş Otomotiv ve 2003 yılından itibaren distribütörü olduğu Avrupa’nın ikinci en büyük treyler üreticisi Krone’nin ortaklığında, 35 Milyon Euro yatırım ile temelleri atılan Krone Doğuş Treyler Fabrikası 2009 yılında hizmete girecek. Türkiye’nin yabancı ortaklı “ilk” treyler üretim merkezi olacak olan Krone Doğuş Treyler Fabrikası, aynı zamanda Avrupa’nın müşterinin istediği renkte treyler üretebilen tek merkezi olacak.

Yapımı tamamlandığında Türkiye’nin en büyük kapasiteli treyler üretim tesisi olacak olan Krone Doğuş Treyler Fabrikası’nın temelleri, 2007 yılında imzalanan üretim anlaşması sonrasında Doğuş Otomotiv’in yüzde 49; Krone’nin yüzde 51 ortaklığında İzmir’in Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde atıldı. İki yüz bin metrekare toplam alan içerisinde otuz bin metrekare kapalı alana inşaa edilecek olan tesisin 2009 yılında faaliyete geçmesi hedefleniyor. Yıllık 10 bin adet treyler üretim kapasitesine sahip olacak olan tesis ile ilk etapta 150 kişiye istihdam olanağı yaratılacak. İki vardiya sistemine geçildiğinde ise bu sayı 400 kişiye ulaşacak. Hizmete gireceği 2009 senesinde 3 bin 115 adet treyler üretimi gerçekleştirecek olan tesis toplam üretimin yüzde 80’ini ihraç ederken, yüzde 20’si ise Türkiye pazarında satışa sunulacak.

Ürün gamı Mega Liner ve Profi Liner treylerlerden oluşan fabrikadan Rusya, Orta Doğu, Türkî Cumhuriyetler ve Güney Doğu Avrupa ülkelerine ihracat gerçekleştirilecek.Krone Doğuş Treyler Fabrikası’nı takiben 10 Yan Sanayi Kuruluşu TOSBİ’ye Rezervasyon Yaptırdı! Türkiye treyler ve otomotiv sektörüne ilkleri de beraberin de getirecek olan Krone Doğuş Treyler Fabrikası Ege Bölgesi için de güçlü bir yatırım özelliği taşıyor. Krone Doğuş Treyler Fabrikası kurulacağı Tire Organize Sanayi Bölgesi TOSBİ’nin kalkınmasında da öncü rol oynamaya başladı. Krone Doğuş Treyler Fabrikası’nı takiben yaklaşık 10 adet yan sanayi kuruluşu yatırıma yönelik TOSBİ’ye rezervasyon yaptırdı.Türkiye’nin ilk treyler seri üretim merkezi olma özelliğine sahip Krone Doğuş Treyler Fabrikası aynı zamanda dünyanın da sayılı seri üretim sistemine sahip treyler fabrikaları arasında bulunuyor. Türkiye’nin yabancı ortaklı ilk treyler üretim tesisi de olacak olan Krone Doğuş Treyler Fabrikası Türk otomotiv sektörünün en büyük boya öncesi kataforez kaplama ünitesine de sahip olacak. Bu özelliği ile fabrika Avrupa’nın müşterinin istediği renkte treyler üretebilen tek merkezi olacak.

Krone’nin ürünlerine 10 yıl paslanmazlık garantisi verebilmesini de sağlayan bu teknoloji, üretimin kalite standardı hakkında fikir vermesi açısından da büyük önem taşıyor.Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar; “Dört yıl içinde toplamda 400 Milyon Euro kadar hem ihracat yapma hem de ithalat payı azaltma ile ülkemize çift yönlü katkı sağlayacağız.” Doğuş Otomotiv’in üretime çevirdiği yeni vizyonu ile Sakarya’dan sonra ikinci üretim üssünün temellerini atmak için Tire’de bulunmaktan büyük bir heyecan duyduğunu belirterek sözlerine başlayan Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar; “Özkaynaklarımızdan karşıladığımız 35 milyon Euro yatırımla kurulacak olan Krone Doğuş Treyler Fabrikamız ilk yılında 150 kişi, iki vardiya sistemine geçildiğinde ise yaklaşık 400 kişi istihdam edecek. Üretici kimliğimiz ile ‘doğrudan’ ve ‘sıfırdan yabancı yatırım’ı Türkiye’ye çekerek başlangıçta 3 binden fazla, tam kapasiteye ulaştığımızda ise 10 bin adet treyler üretiyor olacağız. Ve üretimimizin yüzde 80’ini ihraç edeceğiz. Burada yapacağımız üretimle, bu şekilde iç pazara sağlayacağımız ürünlerle aynı zamanda bu alandaki ithalat payını azaltacağız. Bu sayede ülkemizin ödemeler dengesine dört yıl süresince toplam 400 Milyon Euro kadar hem ihracat yaparak hem ithalat payını azaltarak çift yönlü katkı sağlayacağız. Bunun yanında yerli tedarikçiler ile yapacağımız işbirliği bizi bir adım daha ileriye götürürken; Krone’nin de Almanya’da bulunan tesisleri için Tire’deki yan sanayi kuruluşları ile çalışması bu yoldaki kararlılığımızın bir göstergesidir. Bu aynı zamanda Tire’nin kalkınmasında da büyük bir pay sahibi olacaktır” dedi.

Krone GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Jürgen Föhrenbach;Krone Doğuş Treyler Fabrikası, Doğuş Otomotiv ile birlikte başarıya ulaştıracağımız olağanüstü bir fırsattır.Krone Doğuş Treyler Fabrikası’nın temel atma töreninde konuşan Krone GmbH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Jürgen Föhrenbach, Krone’nin Doğuş Otomotiv gibi profesyonel bir ortak ile yüksek rekabetin bulunduğu yerel ve de uluslararası treyler pazarında bir adım daha öne çıktığını vurgulayarak; “ 2009 yılı içinde üretime başlayacak olan yeni ultra-modern Treyler fabrikamızın doğru yol olduğunu biliyoruz” dedi. Dr. Jürgen Föhrenbach; “Günümüzde olduğu gibi gelecekte de lojistik ve nakliyatta hem yerel hem de uluslararası pazardaki ihtiyacın oldukça yüksek olacağını öngörmekteyiz. Avrupa Birliği tarafınca da yapılan tahminlere göre ticari nakliyatın 2025 yılına kadar yüzde 40 artış göstermesi beklenmektedir. Bu nakliyatın en büyük kısmı kıtalararası kara taşımacılığı olacaktır. Tabi ki Tire; Karadeniz , Yakın Doğu ve Kuzey Afrika gibi geleceğin öngörülen pazarlarının kalbinde yer almaktadır. Doğuş ve Krone, bu nedenle stratejik olarak da çok iyi bir konuma sahiptir” diyerek sözlerine devam etti. Krone Doğuş Treyler Fabrikası Hakkında:

  • Ortaklık Sözleşmesinin İmzalanması 31 Ekim 2007
  • Şirket Kuruluşu 05 Şubat 2008
  • Üretim Başlangıcı 2009
  • Yatırım Tutarı: 35 Milyon Euro
  • Ortaklık Yapısı: %51 Krone; %49 Doğuş Otomotiv ortaklığı
  • Ürün Gamı: Profi Liner ve Mega Liner Treyler
  • Üretim Kapasitesi: 10.000 adet treyler/yıl


Sizde Yorum Yapın

0 Yorum Görüntülenmekde

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...