Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Türkiye’nin ADR alt yapısı yok

Yazar ; Tarih Pazartesi, Ekim 12, 2009

ADR’li araç üretim aşamalarını anlatan Treyler Derneği (TREDER) Başkanı Murat Tokatlı, üretimin başından teslimine kadar her aşamada yetkililerin denetime geldiğini ve kapsamlı yapıldığını belirtti. İlk aşamada üretim yapılacak , kadronun yeterliliğine kaynak yapacak elemanın sertifikalı olup olmadığına bakıldığını ve üretime başlanabileceğine iznin çıktığını anlatan Tokatlı, ardından üretilecek arabanın dizaynı, kullanılacak onaylı ekipmanların listesinin bulunduğu bir dosya hazırlanıp ’ya gönderildiğini söyledi.

Tokatlı, “Bu aşamaya kadar üretime dair atılan bir adım yok. Henüz her şey kâğıt üzerinde. Gönderilen veriler kabul edilirse üretime başlanabilir onayı geliyor ve üretime başlamak için onaylı malzemeleri satın alıyoruz.” diyerek üretimden önceki onay sürecinin zahmetini vurguladı.

bina-lojistik

Üretim izninin çıkmasıyla da denetimlerin bitmediğini ve son ana kadar aşama aşama kontrollerin devam ettiğini söyleyen tokatlı üretimin başından sonuna kadar olan denetim sürecini şu sözlerle anlattı: Tankın gövdesini oluşturmak için aldığımız saclar TÜV yetkilisi tarafından tek tek damgalanıyor. Ardından gövdeyi oluşturmaya başlarken yaptığımız kaynakların röntgen filmlerini çekip onaya sunuyoruz. Araç kaynaklı halde iken yapılan statik testlerden de geçerse montaj kısmına geçmek için onay almış oluyoruz. Son olarak da montajlanmış haliyle aracın final kontrolleri yapılıyor, şase plaketine ve şase üzerine TÜV damgası vurulduğunda araç ADR sertifikasına sahip olmuş oluyor. ’nin bu denetim için alt yapısı yok ADR denetimleri için uzun süreli bir alt yapı çalışmasını gerekliliğine değinen Tokatlı, ülkemizde henüz bu denetimleri yapacak kuruluşun bile seçilmediğini ifade etti.

“Araç üreticilerini, yan sanayiyi, taşımacıyı denetleyecek ayrı ayrı kadrolar kurulması ve bu kadroların geniş bir donanıma sahip olması gerekiyor. Uzmanlık gerektiren bu konuda her şey kurallarına uygun olmalı.” diyen Tokatlı tehlikeli madde taşımacılığının hassaslığına dikkat çekti.Haksız rekabete savaş açtık, TREDER üyeleri olarak araç üretmek için binlerce Euro masraf yapıldığını ancak bunun karşılığında piyasa içerisinde haksız bir rekabetle karşı karşıya kalmalarından yakınan Murat Tokatlı, dernek olarak düşük fiyattan fatura kesenlere, haksız rekabet yaratanlara karşı savaş açtıklarını ifade etti.

Tokatlı, treyler piyasasındaki en büyük sorunun finansman olduğunu söyledi ve “Bankalar finansman sağlamadığında müşteriye finansmanı biz sağlamak zorunda kalıyoruz. Dolayısıyla o malın bütün finansman yükü, maliyeti ve riski tamamen üreticilerin üzerine kalıyor. Böyle devam ederse finansman şirketi veya hukuk bürosu haline geleceğiz.” şeklinde konuştu.

Sektörün düzenlenmesine yönelik fikirlerini paylaşmak üzere Kara Ulaştırması Genel Müdürü Talat Aydın, T.C.Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa, Sanayi Genel Müdürü Mesut Gülcüler ve Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ile görüştüklerini söyleyen Tokatlı, kanun ve usüllere uygun üretim yapmayan üreticiler ve sahtecilik yapanlarla ilgili alınması gereken önlemler üzerine önerilerde bulunduklarını ve birçoğunun olumlu karşılandığını belirtti. Trafiğe tescili yapılmış, özellikle de ruhsatında “rehinli” ibaresi bulunan borçlu araçların, şasi plaketlerinin değiştirilip, şasi numaralarının araç üzerinden silinip yeni bir şasi numarası ve başka bir üreticiye ait bir uygunluk belgesi ile tekrar trafiğe tescili yaptırıldığını anlatan Tokatlı, araçların bu durumda trafikte uzun süreler kullanılmış olsalar dahi yeni bir araçmış gibi muamele gördüklerini belirtti.

Araçların sadece şasi numaralarını değişmekle kalmadığını ve aracın görüntüsünün değiştirilerek ortaya yeni bir araç çıkarıldığını söyleyen Tokatlı, şu anda yaklaşık 1.000 adet römork ve 300 adet çekicinin kayıp olduğunun belirlendiğini açıkladı. Murat Tokatlı, TREDER üyelerinin tüm haksız rekabetlere ve usulsüzlüklere rağmen yaptıkları satışlar ile Türkiye Treyler Pazarı’nın yüzde 65’ini temsil ettiklerini belirtti ve sundukları önerilerin hayata geçirilmesi ile bu oranın daha da artacağını ifade etti.

Tip onaylı parçalar Türkiye’de üretilirse ithal etmeyiz ADR standartlarında üretilen araçların her parçasının da tip onayı almış olması gerektiğini söyleyen TREDER Başkanı Murat Tokatlı, araçta kullanılan parçaların yaklaşık yüzde 80’ini yurt dışından ithal ettiklerini belirtti. Türkiye ADR sertifikasını verebilecek alt yapıya ve yetkilere sahip olduğunda Türk yan sanayisinin de doğru orantılı olarak gelişeceğini ifade eden Tokatlı, “O zaman da bizim yan sanayicimiz tip onaylı parçalar üretecek ve bizlerde yurt dışı yerine yerli üretimi tercih edeceğiz” şeklinde konuştu.Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) üyelerinin Türkiye ihracatının yüzde 5’lik kısmını yaptıklarını ve üretimlerinin gayet kaliteli olduğunu söyleyen Tokatlı, TAYSAD’dan Avrupa standartlarında ADR standartlarına uygun, kaliteli, ancak maliyeti düşük ürünler üretmelerini istediklerini belirtti. Bu durumda rekabet gücünün artacağını bildiren Tokatlı, TAYSAD ile ortak olmanın yollarını aradıklarını da sözlerine ekledi.Sizde Yorum Yapın

0 Yorum Görüntülenmekde

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...