Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Treyler sanayinin başarılı firmaları

Yazar ; Tarih Perşembe, Ekim 29, 2009

ile 2005 yılında Türkiye pazarına; sal kasa yarı römork, tenteli yarı römork, semi mega yarı römork ve konteynır yarı römork araçlarla giren , Karadeniz ve Ege bölgesinde büyük müşteri kitlesine ulaştı. Otomotiv sektöründe 63 yıllık tecrübesiyle motorlu ve motorsuz araçlarda 250’nin üzerinde geniş bir ürün gamına sahip , Türkiye dorse pazarında Otomotiv ile büyüyor.

DAF-treyler

Firma Genel Müdürü Hancı, “Türkiye’de Maz araçlarının sağlamlığı ve kalitesi kullanıcılar tarafından tescillendi” dedi. Araçlarının Beyaz Rusya Cumhuriyeti’nden platform halinde geldiğini açıklayan Genel Müdür Hancı, montajın Türkiye’de yapıldığını söyledi. Türkiye dorse pazarında; Sal kasa yarı römork, tenteli yarı römork, semi mega yarı römork ve konteynır yarı römork araçlarla müşteri taleplerini karşılamaya çalıştıklarını dile getiren Hancı, pazarın büyüdüğünü söyledi. Gıda sektöründe frigorifik araçların önem kazandığına dikkat çeken Hancı, Maz Otomotiv olarak 2008 yılından itibaren yarı römork araçlarının yanında frigorifik araçları da Türkiye pazarına sunacaklarının altını çizdi. bayiliği hizmete girdi. Maz Otomotiv’in Karadeniz ve Ege bölgesini pilot olarak seçtiğini ifade eden Genel Müdür Hancı, “Öncelikle Karadeniz bölgesini kendimize olarak seçtik. Burada Trabzon, Rize, ve Samsun illerimizde taşımacılar; Maz markasının sağlamlığını ve kalitesini tescillendi. Bursa’da bölge bayisi oluşturduk. Hedefimiz Ege ve Karadeniz bölgesinde güçlü bir yapıya kavuşmak” dedi.

treyler

Taşımacılık sektöründe farklı modellerin talep edildiğini vurgulayan Hancı, inşaat sektöründe damper römorkların, konteynır taşımacılığında kılıç dorselerin, uluslararası taşımacılıkta sal kasa yarı römork, tenteli yarı römork, semi mega yarı römork gibi araçların talep edildiğini kaydetti. Satışlar ilk 6 ayda geriledi.Treyler pazarının 6 aylık durumunu değerlendiren Hancı, seçimler nedeniyle taşımacıların kriz endişesi taşıdığını ve bununda satışlara yansıdığını söyledi. Sektörde yaşanan gerilemenin geçici olduğuna işaret eden Hancı, önümüzdeki 6 aylık dönem içinde satışların tekrar yukarıya doğru bir ivme kazanacağını hatırlattı. Merdiven altına dikkat. Üst yapı sektörünün sürekli gelişerek büyüyen bir sektör olduğunu da dile getiren Genel Müdür Hancı, “Sektörün büyümesi merdiven altı imalatçılarında iştahını kabartıyor. Müşteri ilişkilerini ahbap-çavuş ilişkisi içinde yürüten merdiven altı imalatçıları, gerek mühendislik, gerekse Ar-Ge çalışmalarından uzak. Üst yapı sektörünün geleceği parlak, fakat merdiven altı üretimlerin önüne geçilmezse; sektörde bir gerileme yaşanır” diye konuştu. Üst yapıda da kredi kullandırılmalı.Nakliye firmalarına bankaların çekici alımlarında lizing kullandırırken, dorse alımlarında böyle bir uygulama yapmamalarına bir mana veremediğini dile getiren Maz Otomotiv Genel Müdürü Hancı, “Bankalar çekici alımlarında müşterilerine anlaştıkları vadelerde kredi imkânı sağlıyor. Ancak dorse alımlarında kredi söz konusu değil.

treyler (1)

Oysaki taşımacılıkta çekici tek başına bir işe yaramıyor. Siz çekici aldığınızda bunun arkasına mutlak bir dorse almak zorundasınız. Oysaki bankların lizing kullandırmadıkları dorselerin bir plakası var. Trafikte kayıtları var. Kaskosu, trafik sigortası, uluslararası dokümanları var. Uluslar arası eşya taşır. Eşyayı bu taşır ve bu dorsenin de üzerine hamule senedi dediğimiz eşya taşımaya mahsus doküman tahsis edilir. Çekiciyi değiştirebilirsin ama dorseyi değiştiremezsin. Gümrükten geçen şey dorsedir. Acilen bu konuda bankalar birliği toplanarak dorse alımlarında lizing kullanımını bir karara bağlamalıdır. Çekiciye tanınan haklar, dorseyede tanınmalı” şeklinde konuştu.Sizde Yorum Yapın

0 Yorum Görüntülenmekde

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...