Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Ticari araç kiralamak artık yasak !!!

Yazar ; Tarih Cuma, Aralık 11, 2009

Pek çok şirket, ‘rent a car’ şirketlerinden kiraladıkları araçları satın alıp üzerlerine geçirmek için görüşmelere başladı. Yönetmeliği, 31 Aralık 2009’da yürürlüğe giriyor. Yeni düzenleme, ağırlığı 3,5 tonun altındaki ticari araçların ‘kiralık’ olarak trafiğe çıkmasını yasaklıyor. Uygulama, hem araç kiralama şirketlerini hem de lojistik ihtiyacını buralardan sağlayan firmaları yakından ilgilendiriyor. Pek çok şirket, kiralık araçlarının sözleşmelerini sonlandırıp satın alma yoluyla kendi filosunu kurmaya başladı. Sigara şirketi Imperial Tobacco, tanesi 28 bin TL’den 320 adet marka hafif ticari araç aldı. Aynı şekilde British American Tobacco da onlarca ticari araç satın aldı. Vodafone ve Şekerleme gibi firmaların da filo almak için görüşmelere başladığı öğrenildi.

Ulaştırma Bakanlığı’nın Karayolu Taşıma Yönetmeliği sebebiyle zor günler geçiren kiralama şirketleri ise envanterlerinde bulunan yaklaşık 25 bin hafif ticari aracı ellerinden çıkarmaya uğraşıyor. Firmalar bu araçları, kiracı şirketlere satmak istiyor. Pek çok araç kiralama şirketi ise ellerindeki ticari araçları çok önceden satmıştı. İnter yetkilileri, yönetmelik sebebiyle bünyelerinde bulunan 22 ticari aracı ellerinden çıkardıklarını ifade etti. Öte yandan kiralama şirketleri, cirolarının düşmesine yol açacak yönetmeliğin iptali için üstüne açıyor. Bin 500 aracını Bankası toplantıları sırasında seferber ederek dikkatleri üzerine çeken ve bünyesinde Lamborghini’den ’ye kadar 47 değişik marka bulunduran Intercity de açtıkları davaların sonuçlanmasını bekliyor.

Firmanın yetkililerinden İlkin Göker, özel sektörün tamamının bu uygulamadan olumsuz etkileneceğini belirtirken, “Şirketleri araç satın almaya zorlamayı anlayabilmek mümkün değil. Özel sektörün önünü kesen ve şirketleri sermayelerini araçlara ayırmak zorunda bırakan bu uygulamadan derhal vazgeçilmeli.” diyor. Uygulamaya kısa bir süre kalmasına rağmen henüz kimsenin bu durumun farkında olmadığını vurgulayan Göker, 31 Aralık’tan sonra herkesin göreceğini öne sürüyor.

transit_ford

yasağı ihlal eden şirketlerin YETKİ BELGEsi İPTAL EDİLİR

Filo şirketlerine danışmanlık hizmeti sunan Fleet Manager’in kurucusu Mithat Ayan ise Ulaştırma Bakanlığı’nın özel sektöre ek yük getiren bu uygulamayı lojistik sektörüne bir çıta oluşturmak için faaliyete geçirmek istediğini savunuyor. “31.12.2009 tarihinde, K2 belgesine sahip olan ve kullandıkları hafif ticari araçlarla kendi işini ve kendi malını dağıtmakta olan şirketler, artık ilgili işini yapmak için kullandıkları ticari araçları, demirbaş olarak satın almak zorunda.” hatırlatmasında bulunan Ayan, “Şirketler, araçları kiraladıkları ‘rent a car’ şirketlerinden bunları satın alabilir ya da sözleşmeleri bitirip iade edebilir.” değerlendirmesini yapıyor. Ulaştırma Bakanlığı, 31 Aralık 2009’dan itibaren kiralık hafif ticari araçlara para cezası kesecek. Ancak bu cezayı kiralama şirketinin mi yoksa kiracının mı ödeyeceği merak konusu. Mithat Ayan, ceza sorumluluğunun müşteri ve kiralama firması arasında yapılan sözleşmeye göre değişeceğini dile getiriyor. Ayan, yasağın üçüncü kez ihlali sonrası firmanın yetki belgesinin iptal edileceğini de vurguluyor.

Kiralanan araca 2 bin TL ceza

Ulaştırma Bakanlığı, 31 Aralık’tan itibaren Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde denetimlerin başlatılacağını açıkladı. Buna göre tespit edilen kiralık araçlara her ihlal için 2 bin lira ceza kesilecek. Denetim ve ceza yetkisi, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde olacak. Müdürlük, bilgisayar sistemiyle donatılan özel TIR’ları ile otoban ve köprü geçişlerinde kiralık araç denetimine çıkacak. Yakalanan araçlara anında ceza kesilecek.Sizde Yorum Yapın

1 Yorum Görüntülenmekde

  1. zafer muratoğlu Dediki:

    iyide kardeşim araba almak zorundamıyız. ben araç almak istemiyorum. geçici süre ticari araca ihtiyacım var kiralıyorum. şimd almak zorundayım öylemi. 4 araç 130 bin lira yapıyor kim verecek bu parayı. ayrıca satarkende 60 bine zor satarız. bu zararları kim ödeyecek. biz nakliyecimiyiz. Ya bu siyasiler var ya kesin taahhüd etmişlerdir şu kadar arabanız satılacak diye. Uyanık araç üreticileri o yüzden satışlarınız arttı şu krizde. ekonomi iyiye gittiği için değil.

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...