Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Scania Egzoz Gazı Dönüşümü R serisi

Yazar ; Tarih Pazar, Kasım 15, 2009

Euro 3 stoklarını tüketen Scania, Temmuz 2009 tarihi itibariyle Euro 4 araçlarını sektörün hizmetine sunuyor. Türkiye’nin EGR’li Euro 4 Scania araçları CA4x2HSA ve G 420CA4x2HSA. Euro 4 araçların satış ve servis hizmetleriyle ilgili hazırlıklarını tamamlayan firma, EGR araçlarının tanıtımını yapmak üzere 22 Temmuz 2009 tarihinde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda; Doğuş Otomotiv Scania Krone Meiller Genel Müdürü Tolga Senyücel, Satış ve Operasyon İş Geliştirme Müdürü Selçuk Aksakal, Pazarlama Müdürü Çağla Şenkardeş, Ürün Şefi Cem Güney Özdemir yer aldı. Türkiye’de 2009’un ikinci yarısında satacakları araçların %80′ inin EGR olacağını tahmin ettiklerini söyleyen yöneticiler konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundular:

Scania ürün gamında 230 gücünden 480 gücüne kadar EGR sistemli Euro 4 motorlu farklı dingil konfigürasyonunda araçlar sunmaktadır. Euro 4 emisyon normlarını karşılayan motorlar ve bu motorlarla tam uyumlu olarak çalışmak üzere tasarlanmış olan şanzıman ve diğer aktarma organları seçenekleri, her türlü yol şartında performans ve düşük yakıt tüketimi sağlamaktadır. P-, G- ve - olmak üzere üç temel kabin tipinde ihtiyaçlara göre farklı tavan yüksekliklerinde kabin seçenekleri sunulabilmektedir. Scania’nın vazgeçilmez özelliklerinden olan yardımcı fren sistemi Retarder ile fren ekipmanlarının ömrü dört kata kadar artarken, üstün frenleme performansı ile sürücünün ve aracın güvenliği ön planda tutulmaktadır.scania r620 (1)

olarak sunulan Opticruise otomatik vites değişim sistemi ise aracı verimli kullanmaya ve sürüş esnasında sürücün tüm dikkatini yola vermesine imkan vererek yakıt ekonomisi yanında sürüş güvenliği ve konforuna da katkıda bulunmaktadır. Scania, mevcut teknolojisini geliştirmek, iyileştirmek ve en uygun işletme ekonomisi sağlayarak müşterilerine en uygun çözümleri sunmak amacıyla, dayanıklı, güvenilir ve ikinci el değeri yüksek olan en kalitede araçlar üretmeye devam etmektedir.

scania r620 (2)

Euro emisyon standartları, Avrupa Birliği bünyesinde geçerli olup egzozdan çıkan zararlı gaz ve partikülleri, kademeli olarak ve belirli bir takvim içerisinde azaltma programıdır. Euro 4, Avrupa Birliği’nin öngördüğü egzoz gazı emisyon sınır değerinin ağır ticari araçlar için Euro 3’ten bir sonraki kademesidir. Güncel Euro 3 nomruna kıyasla Euro 4 emisyonları azot oksitin (Nox) %81, NC %87, CO %89 ve partiküllerin %98 oranında azaltılmasını şart koşmaktadır. 10/2006 tarihinden beri yürürlükte olan AB ülkeleri ile uyum amacı ve çevresel faktörlerin de etkisiyle 1 Ocak 2009 itibariyle ülkemizde Euro 4 normuna sahip motorlara geçiş zorunluluğu getirilmiştir. Euro 4’ü tüm kamyonların sağlaması gerekmektedir. Bu tonajın altında kalan tüm araçlar için otomobillerdeki AB normları geçerlidir.

EGR (Egzoz Gazı Dönüşümü) sistemi prensipte egzoz gazının tekrar dönüşümü ve işlenmesinden oluşmaktadır. Bunun için de ekstra bir soğutma sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu sistemde ek bir sıvı veya yakıta gerek kalmamaktadır. EGR sisteminde yanma sonrası ortaya çıkan egzoz gazlarının yüzde 10-15’i, silindir içinde soğutularak motora geri gönderilmektedir. Bu şekilde karışımdaki oksijen (O2) miktarı kontrollü şekilde azaltılarak, yanma sıcaklığının yükselmesi ve neticede azot oksit bileşiklerinin oluşumları kontrol altına alınarak aranılan emisyon değerleri sağlanmış olmaktadır.
scania r620 (3)
Scania, EGR sistemi ile emisyonlara yanma odasında müdahale etmektedir. Hiçbir katkı maddesine gerek duyulmayan EGR sisteminde araç herhangi bir istasyondan alınabilecek olan standart dizel yakıtla çalışabilir ve düşük emisyon seviyelerini mükemmel yakıt ekonomisiyle birleştiren doğrudan çözümdür.
scania r620 (4)
Bu motorlar, en uygun ekonomiyi elde etmek için Scania’nın kendi motor yönetim sisteminin yanında Scania’nın yüksek basınçlı yakıt enjeksiyon sistemi (Scania HPI) ve bazı durumlarda turbocompund özelliğine sahiptir. Bu sistem, hem nitrojen oksit hem de partikül emisyonlarının büyük ölçüde azaltılmasına rağmen toplam işletim maliyetlerinin Euro 3 seviyesinde kalmasını sağlamaktadır.
scania r620 (5)
EGR teknolojisinde herhangi bir katkı maddesi kullanılmamakta olup sadece her yerde bulunabilen standart dizel yakıt tek gider kalemi olarak görünmektedir. Böylece EGR sistemi şoföre katkı maddesi ekleme sorumluluğu yüklememekte, insiyatifi azaltmaktadır. EGR uzun yıllardan bugüne tüm dünyada gerek ağır ticari gerek binek araçlarda kullanıldığından kanıtlanmış bir teknolojidir. EGR sisteminde şasiye monte edilmiş bir ekipman olmadığından yakıt deposu hacminden kaybedilmemektedir. EGR sistemi sadedir, ilave Ad-Blue deposu, pompası, susturucusu yoktur ve arızalanma ihtimali daha düşüktür. Türkiye’de 4 yıldır Scania EGR sistemli yürüyen 500’ün üzerinde Scania araç mevcuttur. EGR sistemi mekanik ağırlıklı bir sistem olduğundan daha az arıza yapar. İlave 150-300 kg. ağırlık yoktur.Sizde Yorum Yapın

2 Yorum Görüntülenmekde

  1. vabis kralı Dediki:

    çok muhteşem arçlar çıkarmış eeeeeee buda SCANİA nın bi farkıdır

  2. Anonim Dediki:

    süpermişşş

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...