Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Ran Lojistik halka açılıyor

Yazar ; Tarih Pazartesi, Ekim 26, 2009

7 milyon 100 bin liradan 12 milyon 700 bin liraya yükselten , sermayesinin 3 milyon 200 bin liralık nominal değerdeki bölümünü halka arz ediyor., borsadan satış yoluyla gerçekleşecek halka arzdan elde edeceği geliri antrepo ve yatırımlarında kullanmayı planlıyor. Galata Menkul Değerler A.Ş’nin aracılık ettiği ve 26-27-28 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek halka arzında, satış fiyatı 2,86 lira baz fiyattan belirlenirken, bu baz fiyattan beklenen gelir miktarı ise 9 milyon 152 bin lira olarak belirtildi., Reysaş’tan sonra Borsa’da işlem gören ikinci lojistik şirketi olacak. Ran Lojistik’in danışmanlığını yapan CFK Kurumsal Danışmanlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Öztürk, bunun Türkiye’de 18 ay aradan sonra ilk halka arz olacağını belirterek, ”Bu halka arzın başarılı olmasını ve diğer halka arzların da önünü açmasını temenni ediyorum. Lojistik borsada yeterince edilmiyor. Umarım başka lojistik şirketlerini de borsada görürüz” dedi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Öztürk, Ran Lojistik’in aslında 2008 yılında halka açılmayı planladığını ancak yaşanan finansal krizin hem dünyada hem de Türkiye’de halka arzları ”bıçak” gibi kestiğini anlatarak, ”2009’un ikinci yarısından itibaren halka açılmayı gündemimize alacağımızı deklare etmiştik.

Her ne kadar reel sektörde kriz geçmemiş olsa da finansal sektör krizi atlattı. Biz de konjoktür olarak en uygun zaman bu zaman olduğuna inandığımız için tekrar sürecimizi başlattık. İnşallah Pazartesi günü halka arzımızı tamamlayacağız” diye konuştu. Amaçlarının şirketin bütün depo ve antrepo yatırımlarını DTC üzerinden yapıp, DTC’yi bir gayrimenkul şirketi gibi konumlandırmak olduğunu ifade eden Öztürk, depo ve antrepo yatırımının Türkiye’de en yüksek karlılığa sahip sektörlerden bir tanesi olduğunu kaydetti.Öztürk, ”Körfez yatırımcılarının yatırım yapmak istediği alan da bu. Yapacağımız yatırım tutarı 11 milyon dolar. Bu yatırımın kendini 4-5 yılda amorti etmesini bekliyoruz. Biz buradan yüksek karlılık elde ederek yatırımcılarla paylaşmak istiyoruz. Depo antrepo yatırımlarının karlılık marjı yüzde 50’ler civarında” diye konuştu.Halka arzdan bekledikleri bürüt gelirin 9 milyon 152 bin lira olduğunu söyleyen Öztürk, 11 milyon dolarlık yatırımın kalan kısmını da öz kaynaklar ve dış kaynaklardan karşılayacaklarını, yatırımı bir yıl içinde düşündüklerini belirtti.

ran-lojistik

Halka arzla ilgili SPK’ya başvurularını 19 Haziran 2009 tarihinde yaptıklarını ve 3 ay 20 gün gibi rekor bir sürede bunun sonuçlandırıldığını dile getiren Öztürk şunları kaydetti:

”SPK ve İMKB’deki arkadaşlara çok teşekkür ediyoruz, onlar da halka arza destek verdiler. Bürokrasi fazla ama şu anda SPK ve İMKB başkanımız halka arzda çok istekli. İMKB ve SPK’nın aynı konuya dair incelemeleri var, bunlar sadeleştirilirse… Çok iddialı rakam ortaya atıldı. 2023’te bin şirket demek, iki haftada bir şirketin halka arzı demek.”

Öztürk, şirketin borsada işlem görmeye bir hafta içinde aşlayabileceğini, kesin tarihi Borsa’nın belirleyeceğini söyledi.

Bir başka soruya karşılık da Öztürk, ”Bu halka az, en yüksek endeks seviyesinde yapılan halka arzlardan biri olacak” dedi.

Türkiye’de tüm şirketlerin yaptığı lojistik harcamaları 57 milyar dolarken sektörün büyüklüğünün 10-12 milyar dolar seviyesinde bulunduğuna işaret eden Öztürk, ”Bu da şirketlerin hala lojistik harcamalarını kendilerinin yaptığını gösteriyor. Sektörün çok ciddi büyüme potansiyeli var. Yabancıların oldukça ilgi gösterdiği bir sektör” dedi.

Ran Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ramiz Benli de 2008 yılında şirketin 39 milyon lira ciro elde ettiğini, 2009 yılı beklentilerinin ise 32-35 milyon lira olduğunu belirtti.

Soruları da yanıtlayan Benli, reel sektörde canlanma ip uçları gördüklerini belirterek, ”Stokların tükendiğini biliyoruz. Depolarda bir düşüşler oldu. Stoklarda genelde bir kıpırdanma görüyoruz. Taşımalarda yüzde 80’lik kısmın geri geldiğini görüyorum. İvmenin yukarı gideceğini düşünüyorum” dedi. Galata Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Ataer Ekener ise piyasada yeni bir aracı kuruluş olduklarını ve bine yakın müşterileri bulunduğunu ifade etti.

Ekener, İMKB Birincil piyasada işlem görecek Ran Lojistik’in halka arzıyla ilgili maksimum lot miktarının 500 lot olacağını kaydetti.

Singapur, Körfez, Avrupa ve Amerika olarak özellikle lojistik sektörüne ve Türkiye’ye çok fazla ilgi olduğunu ifade eden Ekener, ”Bizim buradaki hacmin genişlemeye müsait olması sektöre ilgiyi artırıyor. Özellikle yabancıların tarım, enerji ve lojistik sektörü üzerinde durduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

Ekener, yurt dışında talebin oluştuğunu, insanların artık halka arzı özlediklerini ifade ederek, bunun piyasalara yeni bir kan getireceğini ve halka arza ilginin olacağını, bir kaç katı talep beklediklerini belirtti.Sizde Yorum Yapın

1 Yorum Görüntülenmekde

  1. laticiavol Dediki:

    comparable solar product rise app review criticized absolute

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...