Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Otokar Doruk Belediyelere göz kırpıyor

Yazar ; Tarih Cumartesi, Kasım 14, 2009

, alçak taban girişli, 9 metrelik Doruk otobüsünün tipini geliştirdi. Yeni aracın öne çıkan hakkında firma yetkilileri şu açıklamalarda bulundular: Yeni Doruk 230DG, Euro 5 ve Euro 6 arasında kalan EEV seviyesinde sahip çevreci bir araç. 230DG, asit yağmurlarına neden olan gazı atılımında yüzde 50; SO2 gazı atılımında ise yüzde 90 oranında azalma sağlıyor. Parçacıklı madde atılım oranı ise dizel yakıt ile çalışan otobüslere kıyasla yüzde 50 ila 75 oranında daha az. Doruk 230DG daha düşük bir gürültü seviyesine de sahip. İşletme giderleri açısından değerlendirildiğinde özellikle yakıt maliyetlerinde önemli düzeyde avantajlar sunuyor.

Bu sayede araç sahipleri, aracın ilk alımdaki ilave maliyetini hızla amorte ederek ilerleyen yıllarda işletme giderlerini düşük seviyede tutabiliyorlar. 150 m3 gibi yüksek bir yakıt kapasitesi sunulması da aracın çok daha uzun yol almasını ve toplu taşımacılık hizmetinin kesintiye uğramamasını sağlıyor. Araç kullanıcısının talebine uygun olarak, kullanılacağı coğrafyanın topografik yapısına göre ayarlanabiliyor. Otokar’ın ar-ge imkanları sayesinde, araca bağlanan bir bilgisayar yardımıyla yol dataları toplanarak işleniyor. Otokar mühendisleri değerlendirdikleri veriler ile otobüsün kullanılacağı şehrin yapısına en uygun performans ve düşük yakıt tüketimi sağlamak için aracı yeniden programlıyorlar. Böylelikle kullanıcı çevreye dost Doruk 230DG’yi en uygun performans ve en ideal yakıt tüketimi ile kullanıyor, çevreyi korurken işletme giderlerinden de tasarruf ediyor. Otokar Doruk 230DG, tüm dünyada geçerli olan ECE R 110 numaralı regülasyona uygun olarak tasarlandı.

otokar doruk (1)

Olabilecek her türlü olasılık dikkate alınarak yüksek teknolojiye sahip sistemler kullanıldı ve üstün güvenlik sağlandı. Doruk 230DG’de kazalarda devreye giren ve aracın tüm gaz beslemesini tüplerden kesen ‘crash sensör’ sistemi bulunuyor. Aracın yakıt hatlarına hasar veren şiddette bir kaza olması durumunda, bir patlamanın meydana gelmesi, bu sistem tarafından engelleniyor. Ayrıca araçta çıkacak bir yangında tüplerin patlamaması için ekstra güvenlik önlemleri alındı. Tüplerin ucunda bulunan ısıya duyarlı tahliye valfleri sayesinde, gaz dışarı tahliye ediliyor ve patlama riski ortadan kaldırılıyor. Aracın üzerinde tüplerin bağlantılarının ciddi bir kaza esnasında koparak etrafa dağılmaması için, bu bağlantılar ECE R 110 numaralı direktifte belirtilen mukavemet değerlerine göre tasarlandı ve analiz edildi.Doruk 230DG, düşük egzoz emisyon seviyesine ek olarak modern toplu taşımacılığın gereği olan basamaksız giriş ve iniş kapıları ile yolculara kolay iniş-biniş avantajı sağlıyor.

Özellikle arka kapısında kullanılan rampa sistemi ve araç durağa yanaştığında hafif yana yatma özelliği olan ‘kneeling’ sistemi sayesinde hareket engelli yolcular, tekerlekli sandalye ile çocuklu yolcular bebek arabaları ile otobüse rahatça inip binebiliyorlar. Tek adımda otobüse binilip inilebilmesi ise özellikle yaşlı yolcular için büyük avantaj sağlıyor. Doruk 230DG’de 25 oturan, 40 kişi ayakta olmak üzere 65 kişilik kapasite sunulurken, kullanım yerlerine göre farklı yerleşim ve kapasite alternatifleri sağlanabiliyor. Geniş iç hacmi ve büyük yan camları ile yolcular için şehiriçinde ferah bir taşımacılık imkanı sunuluyor. Özel tasarımlar kullanılarak şöforun görüş açısını artıran kavisli ön camı ve otomatik vitesi ile sürücüye de yoğun trafikte konfor sağlıyor. Doruk LE otobüsü; Design Turkey yarışmasında otomotivde verilen tek ödül olan “İyi Tasarım Ödülü”nün sahibi olmuştu. Doruk 230DG de Otokar’ın Doruk LE platformu üzerinde tasarlandı. Düşük dönüş yarıçapı ve 9 metrelik boyu ile Doruk 230DG, dar caddelerde üstün manevra kabiliyeti sağlıyor, büyük otobüslerin kullanılamadığı veya ekonomik olmadığı alanlarda çağdaş ve modern toplu taşıma çözümleri sunuyor.Sizde Yorum Yapın

0 Yorum Görüntülenmekde

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...