Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Mercedes Actros Rekor kırdı

Yazar ; Tarih Cumartesi, Nisan 17, 2010

otomotiv devinin başlangıçta iç pazar ve sonrasında Türkiye’ye komşu ülkeler için 1.000 adetlik üretim planladığı Actros serisi kamyonlar, Türkiye ile aynı anda Almanya’da üretilmeye devam edecek. Mercedes’in Actros serisi kamyonları TÜrkiye’de 100-154 bin euro aralığında fiyatlarla satılıyor. Mercedes- Türkiye, Kamyon Fabrikası’nda ürettiği modellere bir yenisini daha ekliyor. Mercedes-Benz Türk (MBT) Direktörler Kurulu Başkanı -Dieter Kurz, ‘Mercedes-Benz kamyonlarının amiral gemisi Actros da artık Türkiye’de üretilecek” dedi.

Mercedes Actros (23)

Mercedes-Benz Türk Kamyon Üretiminden Sorumlu Teknik Direktör Gerald Jank da 2008 yılında yüklü bir 1844 modeliyle gerçekleştirilen 10 bin kilometrelik testte 100 kilometrede 19.44 litre tüketerek düşük yakıt tüketimini gösteren Actros’un, ‘dünyanın en az yakıt tüketen 40 tonluk kamyonu” unvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer aldığını hatırlattı. 2009 yılında 4 bin 636 adet parçanın 206 yerli sanayi kuruluşundan temin edildiğini belirten Jank, yılda bin adetlik bir üretimle başlayacaklarını, talep gelirse üretimi artırabileceklerini bildirdi.

Mercedes Actros (19)

Aralık 2010 tarihinde başlayacak Actros üretimiyle birlikte 160 ile 600 beygir gücü arasında değişen motorlara sahip kamyon modellerini Aksaray fabrikasından sunacağını ifade eden Kurz, bu yıl fabrikaya 12 milyon euro yatırım yapacaklarını, bunun içinde Actros yatırımının da yer aldığını belirtti.

Mercedes Actros (15)
Fabrikanın 1986 yılında faaliyete geçtiğini hatırlatan Kurz, o tarihten bu yana fabrikanın 120 bin adetten çok kamyon ürettiğini ve 22 bin adet kamyonu da ihraç ettiğini kaydederken, 2009 yılında 6 ton ve üzeri kamyon pazarında yüzde 33,5’lik, 9 ton ve üzeri kamyon pazarında da yüzde 41,1’lik pazar payına ulaştıklarını dile getirdi.

Mercedes Actros (10)

Mercedes-Benz Kamyon Grubu Avrupa Üretim Ağı Direktörü Yarış Pürsün ise Actros modelinin dünyanın ”en iyi”, ”en çok” satan kamyonu olduğunu ve 2009 yılının kamyonu seçildiğini ifade ederek, bu modeli Aksaray’a getirerek, Türk müşterisine en iyi kamyonu buradan sunma imkanına kavuştuklarını belirtti. Yarış Pürsün, şunları söyledi: ‘Biz Türkiye’yi, Türkiye’nin önemini ve büyüme potansiyelini çok erken anladık. Hiçbir zaman iniş çıkışlara bakmadık. Kötü günlerde pazardan çıkıp, iyi günlerde yine ortaya çıkmadık. Biz yatırımımıza her zaman devam ettik ve krizin etkileri azalmak üzere ama yine de bir kriz içindeyiz. Biz buraya gelip yeni bir yatırımı açıklıyoruz. Bu Türkiye’ye bir mesajdır. Yani Türkiye’ye güvenimiz çok büyüktür. Bütün dünya BRIC ülkelerini, Brezilya, , Hindistan ve Çin’i konuşuyor. Bunun T’si eksiktir. Biz bunu anladık.

Mercedes Actros (9)Sizde Yorum Yapın

6 Yorum Görüntülenmekde

 1. .iSiMSiZ. Dediki:

  SüpeR BiR araba çok güzeL tır şöförüyüm ben mükemmeL bir araba iç, dış dizayn, saşa, süspansiyon herşeyi mükemmeL

 2. emrah kaplan Dediki:

  ne diyebilirimki tek kelimeyle muhteşem inşallah birgün benimde olur alacagım binecegim ve süreceğim inşallah…

 3. cenr Dediki:

  eren k canerk esmak

 4. Osman Dediki:

  Çok güzel

 5. Osman Dediki:

  Bok gibi

 6. Anonim Dediki:

  osman arkadaşımız neyle karşılaşmış olaki 6 dakika içerisinde fikrini değiştirmiş acaba ..

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...