Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Man Otobüs Lions Regio L

Yazar ; Tarih Salı, Ekim 27, 2009

MAN Kamyon ve Otobüs A.Ş İstanbul Şube Direktörü Aydın Yumrukçal, araç pazarında yaşanan gerilemenin nedenini çekici ve inşaat gurubundaki doymuşluğa bağlıyor. Aydın Yumrukçal, daralan kamyon pazarından en çok zarar gören sektörün ise kargo sektörü olduğunu da dile getirdi ve 2008 yılında MAN için yüzde 5’lik bir artış beklediklerini sözlerine ekledi. İnşaat sektöründe doymuşluk yaşanıyor. araç pazarının sürekli büyüyen bir rant arz ettiğini ifade eden Yumrukçal, “ araç pazarı 2001 yılı krizinden sonra sürekli olarak gelişen ve her yıl belirli oranlarda artarak, 6–7 binlerden başlayarak, 2001 yılında 6 ton yüklü olarak, daha önceki yıl 40 oturmuş bir . man bus

Özellikle inşaat sektöründeki bu doymuşluğun getirdiği bu pazarda gerileme tespit ediyoruz. Bu pazarı yine sürükleyen başında çekici ve inşaat grubu geliyor. 2 yıldır 40 bin seviyelerinde araç satılmasının, pazara her yıl tır ve çekici satılmasının getirdiği bu doymuşluk sebebiyle 2007 yılında pazar biraz daha geriledi. Kamyon sektörü verimli bir doyuma ulaştı. Ticari araç sektörü de doyuma ulaştı. İç pazardaki gerileme bunların getirdiği geçici bir durum. Ama gelecek sene 6 ton üstü pazara bakarsak, 40 binleri yakalayacağını düşünüyorum. Bu seneye göre daha iyi olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu. Kargo sektörü kan kaybediyor.

man bus (1)

Aydın Yumrukçal, kamyon pazarındaki daralmanın odak noktasına bakıldığında, daralmadan en fazla alan sektörün, kargo sektörü olduğunu söyledi. Yumrukçal şöyle konuştu: “ 6×2 kargo, yüzde 60 daralmış. 8×2 kargo ise yüzde 50’lerde daralmış. 6×2 damperli de inşaat grubu olmamasına rağmen önemli ölçüde daralmış. En büyük payı burada kargo sektörü alıyor. Bu durumda kargodan çekiciye dönüş var. Ve inşaat grubu bağlamında da çekiciden dorse dampere kayma var. Kargo sektöründeki daralmanın en büyük sebeplerinden biri de tonaj uygulanmasının Türkiye’de son yıllarda daha da uygulanır olması ve kamyon müşterilerinin tonaj kısıtlama ve tonaj sınırlamasına uymaları mecburiyetidir.

man bus (2)

Bu da muhakkak çekiciye doğru bir kaymayı gerektiriyor. Toplam pazarın daralmasına rağmen çekicideki artışın ana sebeplerinden birisi bu. Yani kargonun kan kaybetmesi. Bir önceki sene yüzde 50’lerde bir daralma, bu sene tekrar yüzde 60 gibi bir daralma görünüyor.

man bus (3)Sizde Yorum Yapın

1 Yorum Görüntülenmekde

  1. bahattin kırmızı Dediki:

    ben yaklaşık 20 senlik otmobilciyim böyle parça fiyatı yüksek bir araç görmedim

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...