Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Köprüden Kaçak Geçmek Daha mı karlı ?

Yazar ; Tarih Pazartesi, Aralık 12, 2016

camiasında herkez şuan bunu konuşuyor. 2. köprüsünden artık kamyonlar geçemiyor. 3. Köprünün yapılması ile birlikte yasaklandı. Fakat köprüden kaçak geçmenin 92 lira + 20 ceza puanı 3.köprüden ücretini ödeyerek geçmenin bedeli ise 160 tl hal böyle olunca bir çok 2. Köprüyü Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü tercih eder oldu.

Bir otobüs ya da kamyonun ’nden geçiş ücreti kullanım bedeliyle 160 lirayı bulunca, sürücüler “Sadece Türkiye’de olur” dedirten bir formül geliştirdi. Pek çok kamyoncu ve otobüs sürücüsü, yasak olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden 92 lira para ve 20 sürücü puanı silme cezası ödeyerek yoluna devam ediyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün () açılmasının ardından şehirler arası otobüs, kamyon ve TIR’lar için Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden (FSM) geçişler yasaklanmıştı. Ancak yasağa rağmen pek çok sürücünün tercihi hala FSM. Nedeni ise sadece Türkiye’de olur dedirten cinsten. Bağlantı yolları henüz tam olarak hizmete girmediği için en yakın katılımın Mahmutbey’den olduğu yolu ve köprü geçiş ücreti ortalama 160 TL. Bazı otobüs ve kamyon sürücüleri ise ‘ek maliyet’ olarak nitelendirdikleri bu meblağı ödememek için yasak olmasına rağmen FSM’den geçişlere devam ediyor. Çünkü FSM’den geçişte “Trafik işaret ve işaretçilerine uymama” gerekçesiyle kesilen para cezası olan 92 TL ve 20 sürücü puanı silme cezasına razılar. Milliyet, polis ekiplerinin yoğun ‘ceza mesaisi’ harcadıkları Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün girişindeydi. 1 saat içinde yaklaşık 15 yasak geçişe cezai işlem uygulanırken, sürücülerin halinden çok da hoşnutsuz olmadıkları gözlendi.
Kamyoncular Cezaya razılar
Köprüde trafik ekiplerinin ceza yazdığı isimlerden biri hurda yüklü kamyonuyla Gebze’ye giderken yasak olmasına FSM’yi kullanan Ahmet Pekgöz. Kamyonuyla FSM’den geçmesinin yasak olduğunu bildiğini söyleyen Pekgöz, “Hadımköy’den Gebze’ye hurda taşıyorum. 3. köprüyü kullansam yakıt ve geçiş ücretiyle birlikte 400 lira maliyetim artacak. Bu şekilde 92 lira cezayı ödeyeceğim” diyor.
Bir diğer cezayı tercih eden isim ise otobüs sürücüsü Kutlay Temel. Temel, Bayrampaşa Otogarı’ndan Bursa’ya gittiği belirterek, “Yavuz Sultan Selim Köprüsü ülkemiz ve vatandaşlar için oldukça güzel bir hizmet. Ancak bizim gibi otobüs işi yapanlar oldukça zor durumda. Eğer yeni köprüyü kullanırsam geçiş maliyeti 300 lirayı buluyor. Zaten bu kadar para kazanamıyoruz. Biz de 92 lira ödemeye razı geliyoruz. Ama bu kez de sürücü puanı sıkıntısı oluyor” dedi.
“Köprü ücreti ödemektense…”

Yasak olmasına rağmen köprüyü kullanan bir diğer sürücü de nakliyeci Aytaç Sular. Sular, Kocaeli’den İstanbul’a çok sık gidip geldiğini belirterek, “İlk günlerde üçüncü köprüyü kullandım. Ama ciddi anlamda belimi büktü. Ceza ödemeye razıyım ama bu nereye kadar gidecek? Büyüklerimizden bir düzenleme bekliyoruz. Bu şekilde devam ederse kazandığımızı köprüyü geçmek için harcayacağız” ifadelerini kullandı.
Köprüyü kullanan bir diğer kamyon sürücüsü Ayhan Çelik de polis ekiplerinin ceza yazdığı isimlerden. Çelik YSS Köprüsü geçiş ücretini oldukça pahalı bulduğunu belirterek, “Köprü ücreti ödemektense cezaya razıyım” diye konuştu.Sizde Yorum Yapın

0 Yorum Görüntülenmekde

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...