Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Kırmızı MANI ' ı olmayana Kız Verilmez

Yazar ; Tarih Perşembe, Ağustos 06, 2009

Bu ayki sayımızda ’ın 19.400 4×2 BLS- WW model çekicisini denedik.  Sonucu merak mı ettiniz? 100 üzerinden 100 ile testimizi başarıyla geçti .  Şoförümüz ’I anlatmaya başladığında ise dikkatimiz çeken işte bu sözler oldu:  Eskiden Anadolu’da kırmızı ’ı olmayana kız vermezlerdi. Geçmişten günümüze Anadolu’nun sevdiği marka, gözbebeği … Test için yollara çıktığımız ’ın TGA 19.400 4×2 BLS- WW modeli henüz oldukça yeni. Ağustos ayında piyasaya sürülen bu modeli biz de 37 yıllık şoförümüz Sabahattin Parlatan ile birlikte test etmek üzere yola çıktık. En ağır işler için sınıfının en üst modeli olan bu çekiciyi diğerlerinden ayıran özelliği kendi patenti olan, güçlendirilmiş motor fren sistemi. Exhaust Valve Break System diğer adıyla EVB… Bu sistem sayesinde araçlarda retardere ihtiyaç duyulmuyor. Diğer bir önemli özelliği ise daha düşük yakıt tüketimi. Bu modellerde kullanıcı yüzde 5 yakıt tasarrufu sağlıyor.

Daha hafif olan ve daha düşük motor gürültüsüne sahip olan MAN TGA 19.400 4×2 BLS- WW aynı zamanda yüksek performansının yanı sıra Euro 4 ve Euro 5’e de uygunluk gösteriyor. Özellikle uzun yol nakliye aracı olarak tercih edilen bu modellerde kabin içi konfor da unutulmamış. Çift yataklı kabinde sıcak soğuk saklama kabı ise uzun yola çıkan şoförlerin imdadına yetişiyor. Görüş Açısı, Rampa Aşağı İnişi İyi Test sürüşüne başladığımızda emektar şoförümüz Sabahattin Parlatan, “MAN’ı İç Anadolu çok sever, tutar” diyerek eski bir sözü hatırlıyor. “Eskiden köylerde Kırmızı MAN’ı olmayana kız vermezlerdi” diyen emektar şoförümüz başlıyor aracı değerlendirmeye. Aracın görüş açısı çok iyi. Arkadan önden her tarafı seyredebiliyoruz. Bu araçta ölü nokta yok gibi bir şey. Kullanım rahatlığı da gayet güzel. Aracın yol tutuşu da gayet iyi. Manevra görüş kabiliyeti güzel. Geliyoruz frene. Rampadan inerken şoförümüz devam ediyor anlatmaya Rampası, rampa aşağı inişi iyi. Bizim aradığımız bunlardır zaten inişler çıkışlar.  Bu araçta retarder yok. Onun yerine ona yakın güçlü bir motor freni var” diyor. MAN patentli, mekanik olarak çalışan ve EVB adı verilen bu frenleme sistemi ile egzoz kelebeğine ek olarak valflerden de frenleme sağlanıyor. Firma Sahipleri 1500 Euro Fazla Vermemek İçin Klima Koymuyor. Sabahattin Parlatan’a göre bir araçta klima şart.

Hele ki Suudi Arabistan’a, İran’a giden şoförler için hayati önem taşıyor klimalar. Parlatan “Firma sahibi, şoföründen verim bekliyorsa 1500 Euro fazla verip klima koydursun araca” diyor. Virajlı yola saptığımızda ise şoförümüz “Herhangi bir zorlanma yok!” diyor. Virajlarda gayet iyi yere tutunan araçta savrulma da olmuyor. Ayrıca aracın bir özelliği de dorseyle çekicinin birleştiği tablayı araçtan inmeden, sadece bir düğmeye basarak otomatik olarak yağlayabiliyorsunuz.Yakıt Tüketimi Anlık Olarak Belirlenebiliyor, Sihirli İse Arızayı Ayrıntılı Olarak Gösteriyor. MAN TGA 19.400 4×2 BLS- WW’de direksiyonunun da gayet rahat olduğunu söylüyor şoförümüz. Direksiyon istenilen şekilde ayarlanabiliyor. Derinlik ayarı da yapabiliyorsunuz. Aracın bir diğer fonksiyonel özelliği ise hata kutusu… Bu araçta var olan arızayı koduyla birlikte gösteriyor. Sarı lamba yanarsa “Arızanız o kadar önemli değil” demek. Yetkili servisinizden bilgi alarak yolunuza devam edebilirsiniz. Şayet kırmızı lamba yandığında ise aracın hemen durdurulması gerekiyor. Bu sihirli arızanın aracın neresinde meydana geldiğini, kaçıncı kilometrede olduğunu da gösteriyor. Yakıt tüketimi ise anlık olarak görülebiliyor.

Mesela 100 kilometrede ne kadar yakıt tükettiğinizi görebiliyorsunuz. Tabi tüm bunlardan yararlanabilmek için kullanıcının teknolojiyi çok yakından takip etmesi gerekiyor.Ayrıca MAN’ın bu modellerinde de Avrupa standartlarına uygun olarak hız kesme sistemi bulunuyor. Araç 89 km.den sonra hızı kendiliğinden kesiyor. Motorun Kendisi Hafif Ancak Gücü Bir O kadar Yüksek Söz geliyor motora. Ancak son anda aklımıza geliyor. Çünkü o kadar sessiz ki, aracın motorla çalıştığını unutturuyor. Şoförümüz aracın kullanımı ve rahatlığını dört dörtlük bulurken ön yaklaşım aynası yani tampon aynasının eksikliğine değiniyor. Çok önemli bir işlevinin olduğunu söyleyen emektar şoförümüz “Bu ayna olmadığı zaman öndekini göremezsiniz. Çocuk olur, insan olur bilemezsiniz. Kötü sonuçlar doğabilir” diyerek böyle acı olayların da yaşandığını anlatıyor bize örnekleriyle, Kabin İse Muhteşem Çift yataklı kabinde şoförlerin rahatlığı için her şey düşünülmüş. Tabii klima dışında. Klimalar bu araçlarda isteğe bağlı konulabiliyor. Kabin ısısını otomatik olarak sağlayan sistemden söz ederken Sabahattin Parlatan yine sözü geçmişe getiriyor. “Eskiden aracın kaloriferini çalıştıran şoförler gece egzoz yüzünden zehirlenirlerdi” diyor. Kabin içi yükseklik de oldukça uygun. Okuma lambası da uzun yola giden şoförlere kolaylık sağlıyor.

Dikkatimizi en çok çekense sıcak soğuk saklama kabı oluyor. Uzun yol şoförlerinin kurtarıcısı bu kutuya küçük bir motor takıldığında ise buzdolabı haline gelebiliyor. Özetle en ağır işler için sınıfının en üst modeli olan, 18 tondan 50 tona kadar toplam ağırlığı, güçlü motorları, yüksek yük kapasitesi ve ekstrem yoğunluğu ile modern taşımacılık sektörünün beklentilerini karşılayan, en önemli özelliklerinin ise kendi patenti fren sistemiyle birlikte yüksek orandaki yakıt tasarrufu olan MAN TGA 19.400 4×2 BLS- WW gerek kullanım rahatlığı, gerekse motor gücü ve konforuyla yılların şoförü Sabahattin Parlatan’dan tam not aldı. Şoförümüz diyor ki; Ön sağ ayna yani kaldırım, tampon aynası olsa Klima isteğe bağlı değil de, aracın çıkışında mevcut olsa, bu araç çok daha mükemmel olur. Buradaki uzman görüşünü ayrı bir kutuda vermeyi düşünüyorum. MAN’da Makine Mühendisi Özer Algedik’ten aracın teknik özelliklerini ayrıca dinledik: Ağustos ayında piyasa sürülen aracımızın en önemli özellikleri arasında daha hafif olması, daha düşük yakıt tüketimi ve düşük motor gürültüsüne sahip olması, daha az parça, daha uzun servis aralığıve uzun ömür, Euro 4 / Euro 5’ e uygunluk ile yüksek performansa sahip olması geliyor.

Şöyle ki motor 100 kg. daha hafif, yakıt tasarrufu ise yüzde 5’e varıyor. Motor ise 2dbA daha düşük gürültüye sahip. MAN TGA 19.400 4×2 BLS- WW’ın tercih edilme sebeplerine baktığımızda ise; Şasi taşıma kapasitesinin fazla olması, EURO 2 avantajı, düşük yakıt sarfiyatı, yüksek motor gücü, sadeleştirilmiş araç elektroniği ve uygun satış fiyatı bu araçların tercih edilme sebepleri arasında yer alıyor. Ayrıca düz sıra 6-Silindir, , CommonRail Enjeksiyon özellikleri arasında ter alıyor. Araçta EGR bulunmuyor. Bu özellikler kullanıcıya ise toleranslı motor teknolojisi, basitleştirilmiş bakım ve işletim ile D28 Motora göre %7 yakıt tasarrufu gibi kullanım faydaları sunuyor.Aracımızın üstünlük ve yeniliklerine gelince; MAN TGA 19.400 4×2 BLS- WW EVB yani Exhaust Valve Break System adı verilen MAN’ın kendi patenti güçlendirilmiş motor fren sitemine sahip. Bu sistem de konvansiyonel motor freni egzos kelebeğinin kapatarak egzos gazınım motor icerisinde sıkışması ile frenleme sağlıyor. Avantajları ise konvansiyonel motor frenine oranla ` daha fazla frenleme gücüyle balataların daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

EVB düşük hızlarda balatalar için retarderden daha etkili olabiliyor. Arka suspansiyonlarına baktığımızda 4 hava körüğü = Daha mukavemetli süspansiyon anlamına geliyor. Ayrıca MAN daha geniş ve ferah iç hacmiyle de farkını ortaya koyuyor.Sizde Yorum Yapın

2 Yorum Görüntülenmekde

  1. ahmet Dediki:

    kırmızı komyenet gelsin scania uzun gelsin

    başka yooooooooooooook

  2. mehmetbaşer Dediki:

    635 manımdan başkayok 650 manımdan başkayok yoları tanımam

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...