Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Kamyoncular artık Almanya'ya vizesiz gidebilecek

Yazar ; Tarih Cuma, Ekim 09, 2009

Bakanlığı, ’ya girebilecek vatandaşları hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada, ’ya vizesiz gelebileceklerin iki ay süreyle ülkede kalabileceklerine dikkat çekildi. Federal Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Türkiye’de bir makine veya sanayi tesisleri işleri yapan bir iş yerinde çalışanlar için Almanya’ya gönderilecek olanlar, sınırlar ötesi yolcu ve mal taşımacılığında şoför olarak istihdam edilenler, bilim adamları, sanatçılar, sporcular faydalanacak. Kamyoncularda vizesiz geçiş hakkına sahip.

vize

Avrupa Adalet Divanı tarafından 19 Şubat 2009′da verilen ve kamuoyunda Soysal Kararı olarak ünlenen karara dikkat çeken Federal Dışişleri Bakanı, bu kararla Almanya’ya mal getiren Türkiye’deki bir firmada çalışan şoförlerinin vize zorunluluğundan kurtarılması gerektiği yönünde karar verildiğini hatırlattı. Hükümetin sosyal kararı sebebiyle ortaya çıkan yeni durum karşısında Schengen vize kurallarının yeniden standartlaştırılmasından yana olduğu açıklandı. Federal Dışişleri yetkilileri kararla, Türklerin Almanya’ya hizmet alımı için vizesiz seyahat etme hakkı tanımadığını ileri sürdü.
Almanya vizeyi kaldırıyor mu?

Almanya, ”otobüs şoförleri, montaj işçileri ve ticari amaçlı olarak Almanya’ya gelmek isteyen sporcu ve sanatçıların da vizeden muaf tutulmalarını” kararlaştırdı.Ancak İçişleri Bakanlığının bu kararı henüz uygulamaya konmadığı için, bu konuda resmi bir açıklama yapılıncaya kadar, şimdilik bu meslek grupları için de vize zorunluluğu sürüyor.

Şimdilik sadece Türk kamyon şoförlerinin ülkeye vizesiz girebileceği, ancak bir süre sonra bu gruba, söz konusu 3 meslek grubunun daha ekleneceği öğrenildi. Almanya İçişleri Bakanlığı sözcüsü Stefan Paris A.A’ya yaptığı açıklamada, şimdilik sadece Almanya’ya mal taşıyan Türk kamyon şoförlerine vize muafiyeti getirildiğini, bunun, Alman şirketlerine Türkiye’den kiralık verilecek Türk kamyon şoförleri için geçerli olmadığını belirterek, ”Alman hükümeti, hizmet almak amacıyla ülkeye gelmek isteyen Türkleri vizeden muaf tutmak için bir zorunluluk görmemektedir” dedi.

Ancak Alman hükümetinin, aktif şekilde hizmet sunmak amacıyla Almanya’ya kimlerin vizesiz girebileceği konusunda ayrıntılı bir inceleme yaptığını ve bu konuda diğer AB ülkelerinin hükümetleriyle de görüş alış verişinde bulunduğunu ifade eden Paris, ”İncelemeler sonucunda bakanlığımız 3 hizmet grubuna daha Almanya’ya vizesiz giriş yapabilmelerine imkan verilmesi konusunda karar aldı. Otobüs şoförleri, montaj işçileri ve ticari amaçlı olarak Almanya’ya gelmek isteyen sporcu ve sanatçıların vizeden muaf tutulmaları kararlaştırıldı” şeklinde konuştu.

Paris, söz konusu kararın henüz uygulanmaya konulmadığına dikkati çekerek, bunun ne zaman uygulanabileceği konusunda da bir şey söyleyemeyeceğini, karar sınır kapılarını bildirilmediği için de şimdilik Türk kamyon şoförleri dışında tüm Türk vatandaşlarının vizeye ihtiyacı olduğunu kaydetti. Paris, şu sıralar Türk otobüs şoförleri, montaj işçileri ve ticari amaçlı olarak Almanya’ya gelmek isteyen Türk sporcu ve sanatçıların hangi belgeleri beraberlerinde getirmeleri gerektiğinin düşünüldüğünü, bunun belirlenmesinden sonra bunun da resmen açıklanacağını sözlerine ekledi.Sizde Yorum Yapın

2 Yorum Görüntülenmekde

  1. Luffie Dediki:

    My home is only 1400 feet away from a 733 foot, 50,000 watt radio tower and another smaller radio tower next to it. In the past, I’ve had problems with my garage door opening with the remote. Now, my new computer is acting up. Sometimes when I start it up it just gets to the desktop and doesn’t load anything. No matter what I click nothing loads or happens. I scanned it with 3 different anti-virus/spyware programs and nothing was found. The room its in has a window facing directly at the towers. I blocked the window with some stuff and the computer works normally so far. Could the electromagnetic radiation be affecting my pc? I’ve had problems with numerous other electronics and r/c toys in the past also.

  2. csodar Dediki:

    I was on my normal internet routine, and i got Anti virus Live. it took me an hour to get rid of it, i just want to know how i got it so i can prevent it

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...