Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Kamyon ve Tırlarda Fren Nasıl Test Ediliyor?

Yazar ; Tarih Perşembe, Ağustos 06, 2009

Normal binek otomobil kullananlar için istediğiniz an durmak için bazen frene basmak yeterli olabiliyor. Büyük araçlar da ise biraz karışık hal alıyor. Kamyon ve çekicilerin farklı ağırlıktaki yüklere ve boyutlara sahip olması, özel sistemlerine olan ihtiyacı da arttırıyor.

Çekici-römork ve kamyon-römork gibi çok akslı, çok tekerlekli ve iki parçadan oluşan ağır ticari taşıtlarda ise fren sistemlerinin tam bir uyum içinde çalışması gerekiyor. Bu uyum hem araç ve sürücüsü hem de trafik güvenliği için her geçen gün daha da zorunluluk haline geliyor. Araçlarımızın en önemli aksamlarından biri olan fren nasıl ediliyor hiç merak ettiniz mi? Biz merak ettik; araçların fren testi nasıl yapılıyor? Araştırdık ve bir fren testini sizin için izledik.

Yalçın Dorse firmasının ürettiği kategorisi bir tip römork numunesinin bir kısım fren testleri (ECE R-13’e göre) Frenteknik Test Laboratuvarı personeli Mühendis Şimşek ve Teknisyen Paşa Erdoğan tarafından Atatürk Olimpiyat Stadı ile Küçükçekmece-Başakşehir arasındaki yolda gerçekleştirildi. Fren yeteneği güvenli bir frenleme için büyük önem taşıyor. Günümüzde tüm fren sistemleri, gelişen otomotiv teknolojileri ve yazılımlarıyla çok daha ayrıntılı bir biçimde test edilebiliyor. Bu gelişmeler sonucunda, bugün, frenlerin etkinliği ve araç-trafik güvenliği çok daha arttırılmış durumda. Kamyon-römork ve çekici-römork bileşiminde, çekici veya kamyonun aks veya tekerleklerinin frenleme yeteneği ile birlikte römorkun fren yeteneği de güvenli bir frenleme için büyük önem taşıyor.

Bu bileşimin herhangi birisinin fren sisteminde yaşanan uyumsuzluk, güvenliği tehlikeye düşürüyor. Römorkun fren sistemindeki ayarsızlık, bozukluk ve imalat eksiklikleri, çekici veya kamyonun arızalanmasına neden oluyor. Bu arızalar; sürücü, araç ve trafik güvenliği için ciddi tehlike oluşturmasının yanında, önemli ekonomik kayıpları da beraberinde getiriyor. Özellikle römorklu araçların römorklarının fren sistemlerinde meydana gelen bir arıza sonucu oluşan kazalar, oldukça ağır sonuçlanabiliyor. Araçların artan süratleri ve yük miktarları, yol ve trafik koşulları, farklı iklim koşulları, sürücülerin eğitim durumları fren sistemlerini zorluyor. Bu sorunların fren sistemlerinde yaratacağı arızaların engellenmesi için taşıtların ve römorkların fren testlerinin yetkili kuruluşlar tarafından yapılması gerekiyor. Bu testlerin en önemlisi fren uyumudur.

Geçtiğimiz ay bu testlerden bir tanesi daha gerçekleşti. Yalçın Dorse Damper firmasının ürettiği O4 kategorisi bir tip römork numunesinin, üretilmeye başlanmadan geçmesi gerekli olan fren testleri, Türkiye’de bu testi yapan birkaç firmadan biri olan Frenteknik Otomotiv San. ve Tic.Ltd.Şti tarafından Atatürk Olimpiyat Stadı ile Küçükçekmece-Başakşehir arasındaki yolda gerçekleştirildi.Tüm Aşamalarıyla Fren Testi ; Yaklaşık 49 ton yüklenmiş numune üzerinde ilk olarak 60 km hız ile seyir halinde ani fren uygulanarak “tip 0 testi” yapılıp normal seyir fren performansı ölçüldü. Bu uygulama sonucunda numunenin fren sistemi olumlu bir sonuç gösterdi. Ardından “römork hava destek hortumu arızası testi” özel donanım yardımıyla simülasyon ile yapılarak römorkun seyir halinde çekiciden kopması durumunda yapabileceği frenleme performansı hesaplandı. Araçta test aletleriyle birlikte bulunan Frenteknik mühendisinin araçtan indiğinde yüzü gülüyordu.

Son olarak ise numune römorkun, yüzde 18 eğimli düzlemde durur vaziyette park frenleri sınandı. Yapılan sonuncu testte, çekicinin frenleri tamamen boşa alınarak sadece römorkun park freniyle hesaplamalar yapıldı. Gelişen teknolojinin kolaylaştırıcı etkisine karşın oldukça zahmetli ve bir o kadar da dikkatli yapılan tüm bu testlerin sonucunda Yalçın Dorse’nin yeni römorku Frenteknik ekibinden geçerli not almayı başardı. Günün sonunda hem Frenteknik ekibi hem de Yalçın Dorse çalışanları üretimine başlanacak olan bu yeni tip römorktan memnun bir şekilde testi tamamladılar.Sizde Yorum Yapın

0 Yorum Görüntülenmekde

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...