Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Kamyon şöförlerinin haklı isyanı

Yazar ; Tarih Salı, Ocak 26, 2010

Ereğli karayollarına ait kantarın fazla tarttığını iddia eden TIR ve kamyon şoförleri eylem yaptı. Zonguldak’ın Ereğli TIR ve kamyon şoförleri, ERDEMİR’den aldıkları yükü tarttıklarında 41 bin 900 kilo geldiğini, aynı yükü Karayolları Kantarı’nda tarttıklarında ise 100-150 kilo fazla çıktığını iddia etti. Şöförler her sefer aynı karşılaştıklarını , Ereğli Demir Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’dan (ERDEMİR) aldığı yük ile kantar bölgesine gelen TIR şoförü Mustafa Yıldız’a TIR’ında 240 kiloluk fazla yük çıkması nedeniyle ceza kesidi. Yıldız, cezanın haksız yere kesildiğini ve aracında fazla yük olmadığını söylemesine rağmen cezayı yemekten kurtulamadı.

67 TT 485 plakalı TIR’ın sahibi Mustafa Yıldız, TIR’ını kantara bırakarak olaya tepki için olay yerinden ayrılırken, diğer sürücüler de buna destek vererek bu sorunun çözülmesini istedi. Şoförler TIR’larını yol kenarına park edince 2 kuyruk oluştu. Jandarma ve polis ekipleri yol kenarında bulunan TIR’lar nedeniyle her hangi bir kazaya sebebiyet verilmemesi için yolda güvenlik önlemi aldı.

Her yükü aldıktan sonra özel bir kantarda tarttıklarını ve sonra karayollarına geldiğini belirten Yıldız, TIR’ın 42 tona kadar yük alabildiğini ve TIR’da ise 41 bin 900 kilo yük olmasına rağmen 240 kiloluk fazla yük çıkartıldığını öne sürdü. İtirazlara rağmen bir gelişme yaşanmayınca sürücü Mustafa Yıldız TIR’ın kontağını kapatarak ortalıklardan kayboldu. Kamyonların çıkış saatine denk gelen bir zamanda yaşanan olaya diğer TIR ve kamyon sürücüleri de destek verdi.

Her seferlerinde aynı sorunları yaşadıklarını iddia eden sürücülerin sayısının artması nedeniyle kantar görevlileri Jandarma haber verdi. Jandarma ekipleri kantar bölgesine gelerek burada sürücüler ile konuşulup ikna etmeye çalışılırken, tüm çabalar sonuçsuz kaldı. 2 kilometrelik bir kuyruk oluşturan TIR ve kamyonların çekilmesini isteyen Jandarma Komutanı, daha sonra kantar yetkililerinin yanına gitti.

Kantar üzerinde park edilen TIR’ın sürücüsü 56 yaşındaki Mustafa Yıldız, kendisine haksızlık yapıldığını iddia etti. Yıldız, kendisine kesilen cezanın çok ağır olduğunu belirterek, “ERDEMİR’den yükümüz alıp kantara giriyoruz. ERDEMİR’in kantarında 41 bin 900 kilo çıkıyor. ERDEMİR’den çıktıktan sonra özel bir kantara gidiyoruz orda da aynı yük çıkıyor. Ama devletin kantarına geldiğimiz zaman 200 kilo fazla yük çıkıyor. Fazla yük çıkmasının ardından bize ceza kesiliyor” dedi.

kamyon-isyanSizde Yorum Yapın

3 Yorum Görüntülenmekde

  1. Transpalet Dediki:

    Transpalet ve istif makinaları hakkında bilginiz var mı?

  2. ali Dediki:

    abicigim bu nasıl is ya anlamıyorum nasıl fazla yük atmayacan nasıl kur

  3. mustafa kutlutürk Dediki:

    Bu kantarlarda yapılan haksızlara bir örnekte ben vereyim 41460 kg ile işletme çıkışımız var buna 320 lt. mazot alıp Manisadan yola çıktık Balıkkesir kantarında ağırlık 42030 kg geldi tonajımızın olmadığını kantarın yanlış tartım yaptığını söyledik fakat bize verilen cevap tekrar tartım yaptırmıyorum istediğin yere gidip şikayet edebilirsin oldu acaba 30kg ağırlık tonajamı giriyor zaten nakliyecinin durumu belli biz bu kadarmı yalnız bırakılıyoruz dahada ötesi ceza gelmeden herhangi bir yere şikayetimizi bildirme gibi bir lüksümüz yok yada ben şikayet edecek bir yer bulamadım kantar geçişimiz 27/08/2012 saat 01:00 sıralarında.

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...