Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Kamyon ağır hasar yaptı otobüsler yoluna devam

Yazar ; Tarih Pazartesi, Ekim 05, 2009

Krizde kamyon ağır hasar yaptı otobüsler yoluna devam ediyor. krizden en çok etkilenen sektörlerin başında otomotiv geliyor. Kamyon Otobüs AŞ Genel Müdürü Tuncay Bekiroğlu, sektörde en ağır yarayı ağır araçların aldığını söyledi. İnşaat, ihracat ve çöktüğü için kamyon pazarının üçte bire indiğine işaret eden Bekiroğlu, otobüs satışlarının ise hedefleri doğrultusunda kayıpsız yürüdüğünü kaydetti:

Sanırım krizde insanlar bineklerini bırakıp otobüse bindiler. Çünkü otobüs sektöründe bir gerileme yaşamadık.Tuncay Bekiroğlu, 2008 yılında yaptıkları toplantıda, bayilere ‘Büyük bir kriz geliyor, adımlarınızı buna göre atın’ dediğini belirten Bekiroğlu, “Türkiye için böyle bir kriz öngörmüştük. Ancak tüm dünyada kriz çıktı. Bayiler bu yılki toplantıda ‘Sen bize geçen yıl söylemiştim. Şimdi neler bekliyorsun?’ diye sordular. Ben de toparlanmanın bu yılın son çeyreğine başlayacağını söyledim. Şimdi bakıyorum ki, işler o yöne doğru gidiyor.” ifadelerini kullandı. Bekiroğlu, önceden tahmin edip geliştirdikleri önemli başarılara attıklarını vurguladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile 500 araçlık anlaşma yapan şirket, bunun 350’sini bu yıl teslim etti. Firma, yılın ilk altı ayında bu için çalıştığı için krizi fazla hissetmedi. Hollanda için de 130 belediye otobüsü imal eden şirket, otobüsteki yüzde 30’luk pazar payını koruyor. Bekiroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Hollanda’dan araç aldığının hatırlatılması üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: Bu konu hakkında fazla konuşmak istemiyorum ama şunu söyleyebilirim ki; Ankara Büyükşehir Belediyesi, Hollanda’dan araç almayı İstanbul’dan daha önce düşündü, fakat vazgeçti. Zaten Sayın Başbakan da ‘Türkiye otobüs üssü. Hâlâ dışarıdan getirilmek düşünülüyorsa, bu işte bir yanlış var’ demişti. Bunu ben değil, Sayın Başbakan söyledi.

Türkiye’de 43 yıldır faaliyet gösteren MAN, Türkiye’deki yönetimi tamamen Türk yöneticilere emanet etti. MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret AŞ CEO’su olarak üç yıldır görev yapan Kazım Tuncay Bekiroğlu’ndan sonra MAN Türkiye’nin üst yöneticiliğine Münür Yavuz getirildi. Son olarak Karsan’da COO olarak görev yapan Münür Yavuz, Temmuz 2009 itibarıyla MAN Türkiye’nin CEO’luğuna getirildi. Bekiroğlu ve Yavuz, önceki akşam gazetecilerle bir araya gelerek, şirketteki son gelişmeleri değerlendirdi. Bekiroğlu, bu operasyonun, MAN’ın Türk yöneticilere olan güvenini yansıttığını söyledi. Bekiroğlu; ilk defa üretim kanadı yürütme kurulu başkanlığına da bir Türk yöneticinin atanması sürecine katkı sağladıklarını ifade etti.

Rakamlarla MAN Türkiye

2008’de otobüs segmentinde toplam 1.667 adetle kapanan yurtiçi pazarında MAN, 301 adetlik satışla yüzde 18,1’lik pazar payı elde etti. 2009’da ise toplam 1.550 adet araçla sınırlı kalacağı öngörülen pazarda, MAN’ın yıl sonu hedefi 450 otobüs satışı. Geçen yıl 21.021 kamyonun satıldığı pazarda şirket, 1.840 adet araç satışı ile yüzde 5,9 pazar payına sahip oldu. 2009 yıl sonu itibarı ile kamyon pazarının toplam 11 bin adede ulaşması beklenirken, MAN ise 510 araçlık bir satış öngörüyor. MAN Türkiye’nin Ankara’daki tesisinde, geçen yıl 1.696 otobüs üretildi. Bu yılın 1.506 otobüs üretimiyle tamamlanması öngörülüyor. 2008’de toplam 7,9 milyon Euro yatırım gerçekleştiren MAN Türkiye ile MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret AŞ, bu seneyi 2,7 milyon Euro’luk yatırımla kapatmayı hedefliyor. Bu iki şirketin geçen yılki konsolide cirosu 453 milyon Euro olarak gerçekleşirken, bu sene sonu tahmini 410 milyon Euro.Sizde Yorum Yapın

0 Yorum Görüntülenmekde

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...