Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

İnşaat Kamyonları Nelerdir ?

Yazar ; Tarih Çarşamba, Ağustos 05, 2009

Ekonomideki dalgalanmaların en çok kendini gösterdiği sektörlerden olan inşaat sektöründe, son yıllarda meydana gelen gelişme, konut sektöründeki canlanma, yol ve baraj projelerinin artmasıyla paralellik gösterirken, oluşan hareketlilik inşaat kamyonlarına yönelik talebin artmasını da sağladı. İnşaat sektörünün daha önce GSMH içerisinde çok küçük bir payla yer aldığı görülürken 2005 yılı itibariyle GSMH’ daki payının büyüdüğü de gözlerden kaçmıyor. Firmalar birbirleriyle yarışıyor kimi markalar üreticilerinin sunduğu 7/24 acil yardım hizmetiyle kalitesini arttırıyor, kimileri ferah kabinleri ile sürücüyü cezbetmeye çalışıyor, kimi de ekonomikliğini ön plana çıkarıyor. Peki inşaat kamyonu seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Hangi model hangi iş için daha uygun? Bölgesel anlamda satış yoğunluğunda farklılıklar var mı? İnşaat kamyonları ürün gamının pazardaki durumu ne, ekonomik gelişmelerin pazar üzerindeki etkileri nasıl ? İnşaat işinin yükünü ‘sırtında’ taşıyan inşaat kamyonlarını araştırdık.

İnşaat Kamyonlarının Genel Özellikleri

Zorlu arazi koşullarında gösterdiği performans, ağır taşımacılık işlerindeki dayanıklılığı nedeniyle inşaat sektöründe pek çok farklı uygulamada kullanılan inşaat kamyonları, Türkiye’ de şu an için dokuz firma tarafından satışa sunulmuş durumda. MAN,
Mercedes – Benz, , BMC, , İveco, , - Tırsan, tarafından üretilen inşaat kamyonları daha çok tüzel kişiliği oturmuş firmalar tarafından tercih ediliyor. Ekonomiklik, alışkanlıklar ya da marka bağımlılığıyla ilişkili olarak kimi kullanıcılar yerli ürünlerden kimileri de ithal üründen yana kullanıyor tercihlerini. Uzmanlar, inşaat kamyonu alırken temel olarak dikkat edilmesi gereken noktanın; faaliyet gösterilecek iş ile satın alacağınız aracın uyumu olduğunun altını çiziyorlar. Ayrıca aracın uygun aksesuarlara ve donanımlara sahip olması da önemli. Aksi takdirde aracın performansı dolayısıyla da işin kalitesi düşebiliyor. Belediyelerde hizmet gören araçlardan, ve inşaat firmalarına, dekapajcılara kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan inşaat kamyonları üst yapılarına göre üç grupta toplanıyor:

  • Damperli Kamyonlar
  • Transmikserler Karıştırıcı
  • Beton pompaları

Bu sınıflandırmaya göre; tekerlekli bir şasi üzerine monte edilen, elle veya makinayla çalıştırılabilen, hidrolik krikolar aracılığıyla kalkarak, yükün boşaltılmasını sağlayan kasaya damper deniliyor. Beton karıştırma tesisinden hazır karıştırılmış betonu iş alanına taşımak üzere tamburla donatılmış taşıtlara mikser adı veriliyor. Bu tambur taşıt dururken veya hareket esnasında iken çalışabiliyor. ise taşınacak malzemeyi borular, dağıtım tertibatları aracılığıyla yerleştirme konumuna taşıması nedeniyle, karıştırıcısı olan veya olmayan, pompalama ve püskürtme işini yapan tesisin elemanlarına deniyor. Taşıma ise şu amaçlar için yapılıyor: Beton ve harç.Bu üç tür inşaat kamyonunun dışında iş makineleri taşımak için kullanılan çekiciler de inşaat araçlarından sayılıyor.

Tek çeker Çift Çeker Kamyon Yorumu

İnşaat kamyonları dingil(aks) konfigürasyonlarına göre, 4×2, 6×2, 6×4 ve 8×4 araçlar olarak sayılabilir. Uzmanlar Avrupa’da inşaat kamyonlarının daha çok çift veya çok çeker tipte olduklarının altını çiziyorlar. Ağır çalışma şartları ve engebeli arazi koşullarında verimli olması nedeniyle Avrupa’da inşaat sektöründe daha çok 6×4 ya da 8×4 hatta 6×6 gibi çok çeker kamyonlar da kullanılıyor. Çalışma şartlarına uyumluluğu tartışma konusu olmasına karşın, fiyatları daha cazip olan ve tek çeker diye tabir edilen 6×2 araçlar, ülkemizde halen kullanılmaya devam ediyor. İnşaat sektörünün daha çok nakliye kısmına hitap eden 6×2 damperli kamyonların, Türkiye’de inşaat kamyonları segmenti incelendiğinde yüzde 19 pay ile en büyük pazarı oluşturduğu gözüküyor. Özellikle son yıllarda x4 yani çift çeker inşaat araçlarına olan talepte meydana gelen canlanma ise gözlerden kaçmıyor.

İnşaat ve Otomotiv Sektörlerinin Buluşma Noktası;

İnşaat Kamyonları Tüm dünya ekonomisinin lokomotifi olarak kabul edilen otomotiv sektörü, ekonomideki sürükleyici etkisinin en önemli nedeni olan, sanayi dallarıyla yakın ilişkisinden dolayı gelişmelerden oldukça çabuk etkilenen bir sektör. Yoğun koordinasyonlu bir çalışma ve multi- disipliner bir teknoloji gerektiren bu sektörün son yıllarda ihracat kalemleri içindeki ağırlığının giderek artması dikkat çekiyor. Hızla gelişen otomotiv sektöründe, Türkiye’ nin, Avrupa’ ya olan yakınlığı, ucuz iş gücü temini, otomotiv sanayisini destekleyecek gelişmiş bir yan sanayiye sahip olması nedeniyle yatırımcıların ilgi odağı haline geldiği gözleniyor.Sizde Yorum Yapın

0 Yorum Görüntülenmekde

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...