Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Güleryüz otobüs yeni modeli Cobra GD 272

Yazar ; Tarih Pazartesi, Haziran 28, 2010

Kent içi ulaşımda kullanılan Güleryüz otobüslerde standartların yükseltilmesine yönelik çalışmalar sürüyor. Kent içine yönelik otobüs pazarının önemli üreticisi Güleryüz de 12 metrelik basamaksız otobüsünü pazara sundu. Topkapı Sur İçi’nde tanıtımı gerçekleştirilen Güleryüz Cobra 272 LF, özellikleriyle standartları karşılıyor. otobüsün ön tanıtımının ardından ilk saha tanıtımı İstanbul Topkapı Suriçi’nde gerçekleştirildi. Bu toplantıya özel halk otobüsü işletmeci ve sürücüleri davet edildi. Davete katılımdaki yoğunluk dikkat çekti.

Tanıtım toplantısı Güleryüz’ün İstanbul’daki satış sonrası hizmetlerini yürüten Marmara Toplu Taşım San.Tic. tarafından organize edildi. Halk otobüsçülerinin toplanma merkezlerinden olan bölgede GD 272 çok sayıda otobüs işletmecisi ve sürücüsü tarafından yakından incelendi. Alçak Tabanlı Cobra GD 272 LF’nin standart 286 bin TL olarak açıklandı. Tanıtım sırasında görüştüğümüz Marmara Toplu Taşım San.Tic.Yönetim Kurulu Başkanı ve Güleryüz İstanbul Temsilcisi Naci Kayın, İstanbul’da beş yüze yakın Güleryüz marka kent içi otobüsün çalıştığını, AB standartlarına uyum süreci gereğince şehiriçi ulaşımda alçak tabanlı otobüslere yöneliş beklendiğni söyledi. Kayın şöyle konuştu:

Biz de güleryüz olarak bu pazarda yer almaya çalışacağız. Özel halk otobüsü işletmecilerinin bu alternatifi kabul etmeleri biraz zaman alabilir, kabul etmeleri için özel çalışma yapmamız gerekebilir ama sonunda kullanılacak olan otobüsler bu tipte olacaktır. AB Standartları içinde şehiriçi ulaşımın alçak tabanlı otobüslerle yapılmasına ilişkin bir madde var.

Şu anda tüm yasal mevzuata ve belediyelerin şartnamelerine uygun kriterlerde olan alçak tabanlı aracımızı ürettik. Bu otobüs İstanbul’da İETT hizmetinde çalışan alçak tabanlı otobüslerle aynı temel özelliklere sahip. Alçak tabanlı otobüsler konfor ve güvenlik açısından insana yakışır otobüsler.

Yeni otobüslerimiz Euro 4 motorlu olmaları nedeniyle yakıt tüketimleri ve çevreye olan etkileri yönünden de çok olumlu özelliklere sahipler. Basamaksız otobüslerin diğer özelliği de iniş biniş kolaylıkları ile duraklarda daha az zaman kaybetmeleri. Durakta az kalan araç daha az yakıt tüketmesine ve trafiğin açık kalmasına katkıda bulunuyor.

Alçak tabanlı Cobra GD 272 LF, alçak tabanlı ve basamaksız oluşu nedeniyle yolcular tarafından beğeniliyor. Şık giyimli, çocuklu, hamile kadınlara, yaşlı veya engelli vatandaşlara kolay iniş biniş sağlaması nedeniyle tercih edilen otobüsler oluyor. Sağ tarafa yatabilecek şekilde dizayn edilen araç, kaldırım olmayan yerlerde sağa doğru eğilerek yaşlı,hasta ve engelli yolculara binişte kolaylık sağlıyor. Özel gövde ve şasi teknolojileri ve aks,diferansiyel, düşük yanaklı lastik kullanılması da aracın yerle olan mesafesini azaltmada önemli bir etken.

Otobüsün tabanının alçalması ile sağlanan diğer önemli özellik iç yüksekliğin artması. İç yüksekliğin artması otobüs içinde yolcu başına düşen hava miktarını arttırıyor. Otobüs içinde temiz havanın dolaşması da koku ve nemi oluşumunu alt seviyeye çekiyor. Yan camların dışarıyı rahat görecek şekilde tasarlandığı gibi, gelen ışınları dısarı yansıtan bir yapıda cam kullanılmış. Bu da iç ısıyı dengeliyor. Yolcu hem sıkılmıyor hem de güneş ışınlarından korunuyor. Tüm bu özellikler vatandaşın toplu taşım araçlarına özelliklede otobüslere yönelmesine katkıda bulunuyor. Otobüsümüzün konfor donanımları arasında 5 fanlı Safkar klima araçlarda standart olarak sunuluyor.

Naci Kayın otobüsün teknik özelliklerine yönelik olarak da şu bilgileri verdi: Aracın motoru MAN’ın D0836 LOH 55 tipinde, 6.8 lt Euro 4 normlarını karşılayan EGR sistemine sahip, Adblue ihtiyacı olmayan bir motor. Bu motorun gücü 283 Bg .

Motorda 2. seçenek olarak da SCR sistemi ile Euro 4 normunu karşılayan Deutz marka TCD 2013 L 06 4V tipinde, 7140 cm3 hacminde, 290 Bg lik motoru sunuyoruz. Böylece Euro normunu karşılamaya yönelik iki teknoloji seçenegi müşteriye sunuluyor. Aracın şanzımanı ZF Ecomat 4. Ön dingil ZF RL 085 tipi. Arka Diferansiyel yine ZF AB132 tipi diferansiyel.

Bunlar çift katlıdaki kombinasyonun aynısı. Çift katlı araçlarda da aynı sistemi kullanıyoruz. Kulanım ve bakımını 5 yıldır yapıyoruz ve herhangi bir sorun yaşamadık. Dolayısıyla bu konuda teknik servisin tecrübesi de söz konusu. Aracın altında şasiyi örten bir kapatma var. Tesisat,hava tüpleri,yağ kabloları soğuktan etkilenmesin diye muhafaza altına alınmış.

Aracı 3 gündür test eden halk otobüsü işletmecisi Endüstri Mühendisi Süleyman Akkuş da araç hakkındaki görüşlerini aktardı. Akkuş, “Yeni alçak tabanlı Cobra’yı 3 gündür İstanbul’un farklı bölgelerinde kullandım. Alçak tabanlı Cobra ile söylenenin aksine her yola rahatça girebildim. Cobra ile çukurlara girdim, setlerden geçtim ve bozuk yollara girdim. Araçta rahatsız edici bir sarsıntı ile karşılaşmadım. Araçtaki sistemi de beklenen yararı sağlıyor. Araba tam doluyken hiçbir sürücü kapı çevresini rahat göremez. İnenler ve binenler sağlıklı görülemez. Ancak sistemi ile basamak ve asfalt arasında yolcunun ilişkisi görüldüğü için kazalar mininmuma indirgenebilir. Araçta kullanılan Ecomat 6 da çok büyük rahatlık sağlıyor. Dingil, ve defransiyel sistemi de oldukça kaliteli.Sizde Yorum Yapın

2 Yorum Görüntülenmekde

  1. Onur Dediki:

    güzel yazı olmuş teşekkürler

  2. slm Dediki:

    merhaba 20 adet alçak taban halk tipi otobüs için göüşme yapmak üzere yetkili bir arkadaşla görüşmek istiyorum telefonum zakir

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...