Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Forklift Modelleri Transpalet Europalet

Yazar ; Tarih Salı, Ağustos 11, 2009

Karayolu taşımacılığında yükleme boşalta büyük zaman kaybına yol açmaktadır. Zaman kaybını ortadan kaldırma üzere geliştirilen forkliftler yükleme ve boşalma süresini en aza indiriyor. Daha çok küçük hacimli yükler için kullanılan forklift daha büyük hacimli yükler içinse vinçler kullanılmaktadır. Aynı zamanda alanında da malların istiflenmesi ve depolanmasında da büyük rol oynarlar. Yakıt olarak elektirik, ve lpg ile çalışan modelleri mevcuttur. Forkliftleri kullanmak içince forklift iş makinaları kullanma ehliyeti almak gerekmetedir. Depolama ve alanlarında kullanıldığından dolayı plaka zorunluğu da yoktur.

Hareket edebilen ürünleri kısa mesafelerde taşımaya yarayan pratik ve popüler bir kaldırma makinasıdır. Modern zamanların en önemli endüstriyel icatlarından biridir. Bugün her yıl 500.000 üniteden fazla forklift satılıyor. Forkliftler, 1800 lerin sonlarına doğru, ağır yüklerin kaldırılması ve hareket ettirilmesi amacıyla kullanılmaya başladı. Bunlar genel olarak vinçe takılan zincir vasıtasıyla kaldırmaya yarıyordu. 20. YY geçerken,tahta platformları nın üzerine takılan ve zincirler kullanılmaya başladı.

Daha sonra Ahşap arabalar, elektrik motorları ve traksiyoner Akülerle çalışmaya başladı.1. Dünya Savaşı sıralarında, Makinalar yükselebilen ve alçalabilen platformlarla donatıldı.Savaşa destek çabası bir çok yenilik icatına ön ayak oldu. Bunların içinde bombaları kaldırmakta kullanılan elektrikli kaldırma mekanizması ilk elektrikli forkliftin temelini oluşturdu.İlk forkliftler çok basitti. Hiç bir hidrolik sistem ve çatal yoktu.Bu ilk üretimler sadece sadece yükü yerden bir kaç santim kaldırmaya. Sadece zinicr ve kaz ayağı yardımıyla 1-2 metre hareket ettiriliyordu.Bu makinalar savaş sırasında insan gücü ihtiyacı zor karşılandığından, indirme ve bindirme işlerinde çok başarılı ve verimli oldular. Üzerine sürücünün oturarak kullandığı ilk denge ağırlıklı forkliftin öncüsü, Clark tarafından 1917 yılında üretildi. O Truck Traktor olarak bilinir. Aslında Clark’ın Aks fabrikasında kendi kullanımı için geliştirildi. Fakat fabrikaya gelen ziyaretçiler onun pratikliğini görünce kendileri içinde üretilmesini istediler. Sonra 1920 de, ilk endüstriyel forklift, hidrolik güç ve silindirler kullanarak kaldırma yapabilen forklift tanıtıldı.

Aynı hacime daha fazla raf koyarak yerden kazandırdı.Kaldırma yüksekliklerinin artması yasal güvenlik zorunluluklarının gelmesine neden oldu. Yüksekliğin artmasıyla forklift kullanıcılarının kazalardan zarar görmesi kolaylaştı. 1950 lerin sonu ve1960 ların başında, forklift üreticileri yük korkuluğu ve operatör üst koruyucu seçeneklerini önermeye başladı. Bu özellikler zamanla standart oldu, ve forklift güveliğindeki maddelerden çıktı. Operatör güvenlik standartları 1980 yayınlandı, ve bugün forklift operatör güvenliği, mühendislerin önemli konuları arasındadır. Forkliftlerdeki ve yük dengelemelerindeki yeni gelişmeler ve teknolojiler devrilmeleri önlemeye çalışıyor. Güvenlik gelişmelerinden başka forkliftler diğer yönlerdende gelişiyor. Çevresel ve emisyon gereksinimlerine paralel yeni nesil farklı motorlar kullanmaya yöneltiyor. Forkliftlerin güç ihtiyacı için gelişmeler akü gücünden elektriğe LPG den Doğalgaza, devam ediyor. Hidrojen yakıt hücreleri ufukta, ve 2000 de, yakıt hücresi kullanan deneme amaçlı bir forklift üretildi.Forklift, vinç ve zincirlerden bu yana uzun bir yoldan geçti. Teknolojideki gelişmelere paralel olarakta sürekli olarak geliştirilmektedir. Fakat, bu süreçte ne yazakki Türkiye’nin hiçbir çabası olmamıştır.

1923 yılında, Yale, İlk Asansörlü ve çatalları yükselebilen Elektrikli forklifti üretti. Bugün bilinen anlamda ilk forkliftti. Asansör dişli ve pinyon sistemiyle çalışıyordu.Yeni forklift hemen popüler olmadı, 1930 ların sonunda büyük bir keşif olan standartlaştırılmış palet gelişmesinden sonra popüler oldu. Palet, yüklerin üst üste konulabilmesini ve istiflenmesini sağladı ve forkliftin gelişmesini sağladı. İkinci dünya savaşı, gelişmenin içindeki bir başka büyük katalizör oldu.Savaş yüklerinin vagonlara ve gemilere daha hızlı ve verimli yüklenmesi az insan gücüne ihtiyaç duyulması forklifte olan ihtiyacı arttırdı. Bir şirketin taşımaları 1939 yılında 500 üniteden savaşın sonlarında 23,500 üniteye yükseldi.Bu dönem boyunca sürekli mal hareketini sağlamak için 8 saatlik vardiyalarda kesintisiz çalışacak akülü forkliftler geliştirildi. 1950 lere gelindiğinde verimli depolama yöntemleri ihtiyacı depoların yukarı doğru yükselmesini gerektirdi. Bu durumda daha güçlü ve daha manevra kabiliyeti yüksek forkliftler gerektiriyordu. Yeni modeller daha dar koridorlarda çalışabilen ve 15 m ye kadar çıkabilen tiplerde üretilmeye başlandı. Dar koridor forkliftleri depolama endüstrisininde gelişmesine yardım etti.

Forklift sektöründeki en önemli gelişme, Motorlu (ICE-İçten yanmalı motorlar) tip forkliftlerin pazar payının giderek düşmesi ve elektrikli (Akülü) forkliftlerin, özellikle depo içi istifleme makinalarının, pazar paylarının hızlı bir şekilde artmasıdır. Bu artış dünya da ve özellikle avrupa da zaten çok hızlı bir şekilde olmakta ve neredeyse ICE forkliftlere eşit satış grafiklerine ulaşmaktadır. Bunun en önemli sebebi, çevre şartları ve insan sağlığı konularında standartlardaki gelişmeler ve bu standartlara uygun makinalar kullanılması zorunluluğudur. Teknolojideki gelişmelere paralel olarak, elektrikli forkliftlerdeki performans artışı da bu tip forkliftlerin , araçların tercih edilmesini kolaylaştırmaktadır.

Fakat Türkiye açısından en büyük handikap teknolojik üstünlüğü doğru değerlendirecek ve buna uygun bedeli ödemeyi kabul edecek alıcıların azlığıdır. Forklifte sadece kapasite ve asansör yüksekliği olarak bakarak en ucuz çözümü seçen alıcılar maalesef kullanımda yeterli verimi alamamakta, alamayınca da bu tip forkliftlerin, araçların uygun olmadığına inanmakta ve bunu diğer alıcılara da iletmektedir. Bu hatalar zinciri devam ettikçe insan sağlığına uygun elektrikli forkliftler haksız olarak, kullanışsız, verimsiz olarak nitelendirilmektedir. İşin ilginç tarafı, insan sağlığına, çalışan sağlığına, güvenliğine önem vermesi gereken sendikalar, odalar ( bu arada bende Makina Mühendisleri odasının bir üyesiyim) maalesef işin bu tarafına dikkat etmemektedirler. Aslında odalar İş güvenliği konusunda son 2-3 yıldır ciddi çalışmalar ve denetimler yaparak bu konuda oldukça etkili davranıyorlar. Aynı eğilimi çalışan sağlığı açısından da göstereceklerine inanıyorum.

Forklift teknolojisi, özellikle elektrikli forkliftler konusunda, çok hızlı gelişmeler kaydediyor. bunlardan en önemlisi neredeyse bütün üreticilerin AC Motor kullanmaya başlaması olmuştur. Özellikle yeni nesil AC motor kullanan üreticiler çok daha dayanıklı, seri ve az arızalanan forkliftler üretmeye başladılar. Elektrikli Forkliftler için Aküden sonra en önemli parça motorlardır. DC motorlardaki Kömürler-Fırçalar aşınınca, metal kısımları motorun kollektörüne sürtünmekte, sonuç olarak da önce motorun bozulmasına buna bağlı olarak da bütün elektronik devrelerde arızalara sebep olmaktaydı. AC motorlar kömürsüz yapılarıyla bu sorunu tamamen kaldırdı.

Ayrıca DC motorun hareketlerini kontrol etmek AC Motora göre çok daha zor ve karmaşık devrelere ihtiyaç duyar. AC Motor kullanımı bu nedenle de büyük bir avantaj sağladı. Bütün bu üstünlüklerine karşılık 1.nesil AC Motorların en büyük dezavantajı aküden çok fazla güç çekmesi ve dolayısıyla aküyü çabuk tüketmesiydi. Buda ya büyük bir akü kullanılmasını gerektiriyordu yada daha kısa süreli kullanımla yetinmeyi. Fakat büyük forklift üreticileri yeni nesil 2. jenerasyon AC Motor kullanımıyla bu sorunu çözdüler. ( Kaliteli forklift ile ucuz forklift arasındaki farklardan birisi budur)

1. sınıf forkliftlerin neredeyse tamamının kontrol sistemi, Bilgisayar (Microişlemci) destekli hale gelmiştir. Bu sayede bir çok fonksiyon, kullanıcıya özel olarak programlanabilir olmuştur. Forklifti satan firmalar için avantajı, ehliyetsiz kişilerin sattıkları forkliftlere müdahalesini zorlaştırmakta, servisin gelirinin garantili hale gelmesini sağlamaktadır. Tabi ki kullanıcı-tüketici açısından bakıldığında da üreticiye bağımlılık gibi rekabetsiz bir ortam doğmaktadır. Bu nedenle elektrikli forklift veya araç alanların, alım yaptıkları ürünü ve servis hizmetini veren firmayı çok iyi araştırmalarını gerektirmektedir. Aksi takdirde ya çok yüksek işletme maliyetiyle yada yetersiz servis hizmetiyle karşı karşıya kalarak zor durumda kalabilirler. Elektrikli Forkliftler ; Sürücünün oturarak kullandığı, arka ağırlıkla dengenin sağlandığı 3 ve 4 tekerlekli forkliftler Reach Truck Sürücünün oturarak aracı kullandığı arka ağırlık yerine öndeki ayaklar sayesinde dengenin sağlandığı bu nedenle 10-12 m. lere kadar yük kaldırabilen, yükü aldıktan sonra asansörü ayakların arasından geri çekebilen,

forklifte göre daha dar alanlarda çalışabilen akülü makinalardır. Stacker- Yaya kumandalı akülü istifleme makinaları. Kullanıcının makinanın kolu yardımıyla yürüttüğü veyine koldan kumanda ederek kaldırma yaptırdığı istifleme makinalarıdır. Özellikle hassas yükler ve dar alanlarda kullanım için uygundur. Turret Truck- dar koridor tipi istif makinaları. 1,5-1,8 m lik koridorlarda çalışan, sağlı sollu yükleme yapabilen 13-14 m lere kadar yükleme yapabilen yer avantajı sağlayan forkliftlerdir . Kullanıcının kabininin asansörle beraber yükseldiği ( Man-Up) tipleri de vardır.Order Picker- Alçak, Orta ve yüksek seviyeli sipariş toplayıcılar. Kullanıcı, çatallara takılan paletle aynı hizaya yükselir ve kontrolü kendi yapar. Raflardan seçtiği malları paletlere yükler.Sizde Yorum Yapın

0 Yorum Görüntülenmekde

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...