Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Emniyet Kemerinin önemini videolu

Yazar ; Tarih Pazartesi, Kasım 02, 2009

’nun hayat üç noktalı emniyet kemeri buluşunun üzerinden tam 50 yıl geçti. İlk defa 1959’da kullanılan bu emniyet kemeri bugüne kadar 1 milyondan fazla hayat kurtardı. Üç noktalı emniyet kemeri dünyada ilk defa Kamyon’un PV544 modelinde 13 Ağustos 1959’da İsveç’te standart olarak kullanıldı. Kamyon Trafik ve Ürün Güvenliği Carl Johan Almqvist konu ile ilgili açıklamasında; “Bugün emniyet kemeri, vazgeçilmez bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden markası ve bir yana yollardaki bütün ’nun katkısı vardır” dedi.

Emniyet Kemeri Kullanmak Alışkanlık Olmalı Bazı ülkelerde emniyet kemerinin kamyon sürücüleri tarafından kullanımının endişe verici derecede düşük olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkıyor. Örneğin İsveç yollarında her on kamyondan sadece dört tanesinin sürücüsü emniyet kemeri ile seyahat ederken, Fransız sürücüler kanunların yaptırımı ile yüzde 80 oranında emniyet kemeri kullanıyor. ’de ise bu oran yüzde 30-40’lara kadar düşüyor.Emniyet kemeri kullanmamanın sonuçları Volvo Kamyon’un kendi kaza araştırma süreçlerinde detaylı bir şekilde inceleniyor. Çarpıcı bir bulgu olarak son üç yıldır İsveç yollarında ölümle sonuçlanan 15 kamyon kazasının sadece bir tanesinde sürücüsünün emniyet kemeri kullandığı tespit edildi.

Carl Johan Almqvist konuyla ilgili konuşmasında; “İnsanoğlu özellikle yüksek ve güçlü bir kamyonun sürücü koltuğunda otururken hızı tehlike olarak algılamıyor. Her yıl çok sayıda sürücü emniyet kemeri takmadığı için hayatını kaybediyor. Oysa güvenlik önlemleri bu hayatları kurtarabilirdi. Kazaları önlemek için yeni teknolojiler geliştirmek yeterli değil, emniyet kemeri takma alışkanlığını yaygınlaştırmamız gerekiyor. Volvo kamyonlarda emniyet kemeri ikaz sistemi var, ancak kesinlikle sürücünün kendisi emniyet kemeri takmadan seyahat etmekle ne kadar büyük bir risk aldığını bilmeli. Emniyet kemeri kullanımı kaza anında gerek sürücünün kabin içinde savrulmasını gerekse kamyon takla attığında kabinden dışarı savrulmasını önlüyor” dedi.

emniyet-kemeriSizde Yorum Yapın

0 Yorum Görüntülenmekde

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...