Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Dizel otomobillerin dezavantajları

Yazar ; Tarih Salı, Şubat 16, 2010

Özellikle fiyatlarının artması sonucu dünya da olduğu gibi Türkiye’de de dizel kullanımı artıyor. Özellikle 2009 ve satışlarında dizel araç satışlarının arttığı rahatlıkla gözlemlenebiliyor.Ancak dizel araç kullananları iki önemli tehlike bekliyor.

Yaklaşık olarak 4-5 bin lira daha fazla ödeyerek aldığımız Dizel araçlarda bu iki önemli unsuru göz ardı edersek motorun çok çabuk zarar görmesini sağlamış ve kar ettiğimizi düşündüğümüz bir anda anıden büyük zararlarla karşı karşıya gelebiliriz. Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Otomotiv Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, ”dizel araçların 100 bin kilometreden sonra genelde motorda sorun çıkardıkları” yönündeki görüşlerin de gerçeği yansıtmadığını, ancak araç sahiplerinin temiz yakıtın yanı sıra olası arızalarda orijinal parça kullanılması, , yağ ve su seviyeleri konusunda duyarlı olması gerektiğini bildirdi.

Bunlara dikkat edilmemesi durumunda aracın 5 bin kilometrede bile arızalanabileceğini vurgulayan Aydın,”Yeni nesil dizel araçların motorları oldukça hassas. Bu nedenle kükürt oranı 50 PPM’in altında olan motorin kullanılmalı. Kalitesiz yakıtın kullanılması durumunda motorda en az 4-5 bin lira arasında değişen masraf çıkabilir. tablolarındaki tüm uyarılar araç sahipleri tarafından dikkate alınmalı.

Hava yapmaması için yakıt kontrolüne azami önem verilmeli. Yakıtı son aşamasına kadar tüketmek yerine uyarı sinyalini görür görmez yakıt alınmalı.” diyerek dizel araç kullananları uyardı.Yapmamız gereken çok basıt. Ucuz diye kalitesiz yakıt almayacağız, parça değişiminde orjinal parça kullanacağız.Eğer bunu yaparsak dizel araçın motoru çok uzun yıllar deformasyona uğramadan kullanılabilir.Normal kullanılan bir dizel araçın 300 bin ila 400 bin km arızasız olarak yapabiliyor.

Renault Kerax kamyon (1)Sizde Yorum Yapın

0 Yorum Görüntülenmekde

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...