Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Dış Ticaret Lojistiği Konferansı ve Lojistik Taşımacılık Fuarı

Yazar ; Tarih Salı, Ekim 13, 2009

14–15 Ekim tarihlerinde Türkiye olarak, yine bizlere gurur veren önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacağız. Dış Ticaret ve paralelinde gerçekleştirilecek olan ve . UND’nin desteğiyle gerçekleştirilecek olan Konferans, İstanbul’da yapılmayacak. Bu kez ev sahibi olacak. Yıllardır üç kıtayı birbirine bağlayan jeopolitik konumunu öne çıkararak ‘ üs olacağız’ diyen Türkiye, bu hedefine ulaşmak için birçok ilinde önemli projeler başlattı. üs olma hedefine doğru giden bu illerin içinde biri öne çıkıyor: Mersin.

AB Ulaştırma Ağı genişleme planında Deniz Otobanları Projesi’ne Türkiye’den kabul edilen iki limandan biri olan Mersin, aynı zamanda Türkiye genelinde C2 yetki belgesine sahip olan firmaların yüzde 25’ini bünyesinde barındırıyor. GAP Projesiyle tarımsal üretimde Türkiye’nin can damarı olma özelliğini kazanan şehir, sanayi üretimiyle de dikkat çekiyor. Türkiye’nin dört serbest bölgesinden birisi de Mersin’de. 785 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Mersin Serbest Bölgesi, başta tekstil firmaları olmak üzere yaklaşık 250 şirkete ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Mersin-Adana karayolu üzerinde cam, soda, gübre, tekstil, meyve suyu gibi sektörlerde faaliyet gösteren birçok önemli fabrika bulunuyor.

mersin

Bölgesel akaryakıt dağıtımında merkez konumunda olan şehrin bir başka önemli özelliği ise, temeli atılan Kars-Tiflis-Bakü Demiryolu Hattı’nın Akdeniz’e açılan en önemli ayağını oluşturacak olması.Orta Doğu ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri için transit merkezi olmayı hedefleyen Mersin, coğrafi konumu, kapasitesi, geniş hinterlandının yanı sıra yurtiçi ve yurtdışına olan çok-modlu bağlantı kolaylığının sağladığı avantajlarla yalnız Türkiye’nin değil aynı zamanda Ortadoğu ve Doğu Akdeniz’in en önemli lojistik merkezi konumunda.

Şehir, limanı, serbest bölgesi, demiryolu ulaşımı, güçlü tır filosu, 69 kilometre mesafedeki Adana Şakirpaşa Havalimanı, geçmişten gelen lojistik kültürü ve bu yönde gelişmiş insan kaynakları yapısıyla lojistik faaliyetler için gereken bütün imkanlara sahip.Kanaatimce Mersin’i lojistik üs olma yarışında öne çıkaran nokta sadece yukarıda özelliklerini saydığım coğrafi konumu değil. Mersin’in bu konumu Türkiye ve dünya pazarına sunan, amacı için önemli çalışmalar yürüten bir Lojistik Platformu var.

Bugüne kadar Mersin için kısa ve orta vadede uygulanması düşünülen lojistik eylem planı hazırlandı. Lojistik master planının dışardan hizmet alımı yolu ile profesyonel bir kuruluşa hazırlatılması için maddi kaynak temini sağlandı. Uluslararası lojistik merkezi kurulması için Dış Ticaret Müsteşarlığı ile koordineli çalışmalara başlanıldı, ilin lojistikteki mevcut durumunu gösteren raporlar hazırlandı. Eğitim kurumlarıyla işbirliği yapıldı, Avrupa’daki lojistik şehir kavramı oturmuş iyi örnekleri incelemek için çalışma geziler düzenlendi, Mersin’in lojistikteki imkanlarının tanıtımı için çalışmalar yapıldı, ulusal ve uluslararası fon kaynakları için lojistik alanında çeşitli projeler hazırlandı, Mersin’de gerçekleştirilmesi düşünülen lojistik yatırımları için kamu kurumlarıyla görüş alışverişinde bulunuldu… Ve üstelik bütün bunları uluslararası bir inovasyon projesi kapsamında gerçekleştirildi.

Uzun lafın kısası Türkiye’nin sıcak gündeminden uzakta, uluslararası kara taşımacılarının önderliğiyle büyük işlere imza atılıyor. Bu çalışmaları, dikkat ve takdirle takip ediyor, gerekli olan her noktada da sonuna kadar desteğimizi veriyoruz. Dünyanın farklı noktalarından yüzlerce lojistikçi ve taşımacıyı buluşturacak olan Mersin Lojistik ve Taşımacılık Fuarı ve paralelinde gerçekleştirilecek olan Dış Ticaret Lojistiği konferansı vesilesiyle projeyi de yerinde inceleme fırsatı bulacağız. Dış Ticaret Lojistiği konferansında özellikle lojistikte karayolu taşımacılığının önemini, İpek Yolu’nun canlandırılmasında ülkemizin öncü ve lider konuma gelmesinin gerekliliği ve tabii ki taşımacılık ve lojistiğin önündeki engellerin başında gelen Kotasız Avrupa mücadelemizin haklılığını bir kez daha ortaya koyacağız. Dileriz bir ilk olarak başlayan bu etkinlik bundan böyle sürekli hale gelir ve sektörümüz için önemli gelişmelere imza atar.Sizde Yorum Yapın

0 Yorum Görüntülenmekde

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...