Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

Akaryakıt Tasarufu nasıl yapılır ?

Yazar ; Tarih Salı, Ağustos 04, 2009

Otomobillere hayat veren benzin ülkemiz de gün geçttikçe zamlanıyor öyleki neredeyse her hafta yapılan benzin zamlarına alışır duruma geldik. da varil fiyatları düşerken benzin pompa fiyatları artmaya devam ediyor yapacak birşey olmadığına göre nasıl daha az yakıt harcarız bunların yollarını arayacağız. Biz kamyoncular arasında bir tabir vardır “peygamber vitesi” rampa yokuş aşağıya inerken boşa atarız vitesi haliyle az yakar.

Aracınızın fazla yakıt yakıp yakmadığının tespitini yapmak için, bir benzinle kaç yol gittiğinizi bilmeniz gerekiyor. Bunun için yakıt deponuzu, otomatik olarak yakıtı kesinceye kadar doldurun. Bu sırada saatinizi okuyun. Diyelim ki; 58.500 km.´de olsun belirli bir yol gittikten sonra aynı istasyonda ve aynı tabancadan yine tabancanın otomatik durmasını esas alarak deponuzu bir kere daha tam doldurun.

Kaç litre benzin aldığınızı bir kenara yazın. Kilometre saatini tekrar okuyun. Toplam kilometre 58.750 ve deponun aldığı benzin 25 litre olsun. Şimdi toplam kilometreden, ilk toplam kilometreyi çıkartırsak (58.750-58.500=250) gittiğimiz toplam kilometre bulunur (250 km). Bunu aldığınız yakıt miktarına böldüğünüzde (250:25=10) aracınızın bir litre yakıt ile kaç kilometre yol gittiği ortaya çıkar.Bir araçta yakıt tasarrufundan bahsetmeden önce, fazla yakıt harcamasının nedenlerini açıklamak yerinde olur. Aracın fazla yakıt harcamasının nedenlerini iki toplamak mümkündür. Birincisi araçtan kaynaklanan kusurlar, ikincisi ise sürücüden kaynaklanan kusurlar.

Aracın Fazla yaktığını nasıl Anlarım ? Motorun çekişinde azalma olur. Egsoz gazı siyah, göz yaşartıcıdır, benzin kokar. Egsoz kuyruk borusu içinde karbon isi oluşur. Egsozda patırtılı sesler olur. Motor soğukken kolay, sıcakken güç çalışır. Bilinen miktarda benzinle yapılan kilometrede azalma olur.

Sürücü aracı kullanırken aşağıdaki hususlara dikkat ettiğinde daha az benzinle daha çok kilometre yapabilir. Öncelikle az benzinle çok kilometre gitmenin yolu sabırdan geçer sözünü unutmayalım. Eğer ekonomi sizin için ön plandaysa aşağıdaki önerilerimizi dikkatlice uygulayın.

 • Önünüzdeki aracı çok yakından takip etmeyin. Zira devamlı olarak aracınızı frenler ve gazlarsınız. Bu durum ilave benzin pompalanmasına neden olur. Ani fren ve ardından gaz basmak yakıt tüketimini yüzde 5 arttırır.
 • Şehirlerarası yolda en verimli hız 80-90 km. arasındadır. 90 km.´nin üstünde her kilometre yakıt tüketimini yüzde 1 arttırır. Son vitesteki 90 km.´lik hız yaklaşık 3.000-3.300 motor devrine eşittir. Diğer viteslerde de motorunuzu 2.750-3.000 devirler arasında çalıştırın (Bunun için takometreden faydalanın).
 • Motorunuzun harareti (ısısı) yakıt tüketimini etkiler.
 • İlk hareketten önce motorun ısınması için en fazla 30 saniye bekleyin. Fazla ısınmasını beklemek yakıt tüketimini arttırır.
 • Ancak şehirlerarası yola çıkarken, hareket göstergesinin normale yaklaşmasını bekleyin.
 • Kışın motorunuzun çok soğumaması için radyatör önünü gazete kağıdı ya da benzeri bir şeyle kapatın.
 • Soğuk motorda yakıt sarfiyatı fazladır. Motor tam ısınmadan yapılan yolculuklardan (özellikle kısa mesafelerden) kaçının. Böyle durumlarda aracınız yüzde 25 daha fazla yakıt harcar.
 • Yakıt deponuzun hatalı doldurulması yakıt tüketimini arttırır. Deponuzu doldururken aşağıdaki noktalara dikkat edin.
 • Deponuzu mümkünse pompanın yavaş hızı ile doldurun.
 • Depo hiçbir zaman ağzına kadar doldurulmamalı.
 • İmkanınız varsa sabah veya akşamın geç saatlerinde deponuzu doldurun.
 • Depoyu daima dolu bulundurun. Çünkü az benzinde buharlaşma daha fazladır.
 • Özellikle dizel motorlu araçlarda, günlük iş bitiminden sonra depoyu kaliteli motorinle doldurun.
 • Bir istasyonun pompasına yanaştığınızda pompanın para kısmının bilhassa sıfırlanmasına dikkat edin.
 • Aracınızın motoru hangi benzine göre uyarlanmışsa (süper-normal-kurşunsuz) ona göre benzin kullanın.
 • Yakıt deponuzun kapağı kilitli tip olmalı.

Aşağıdaki tavsiyelerin bir kısmı bakım teknisyeni tarafından yapılabilir. Ama sizin tarafınızdan yapılabilecek basit onarım ve bakımlar da vardır. Bu bakımlar kesinlikle rasgele bir tamirciye değil uzman ve yetkili bir servise yaptırılmalı. Bu bakım ve kontroller:

 • Motorunuzun ayar ve bakımlarını (her 5.000 km.´de) ve uzman kişilere yaptırın.
 • Hava filtresinin temizliğine dikkat edin. Tıkanmış hava filtresi yakıt tüketimini arttırır.
 • Hava filtresini yaz veya kış durumuna göre takın.
 • Distribütör platin ayarını katalog değerine ayarlatın. Değerinde olmaması yakıt tüketimini arttırır.
 • Akümülatör ve bağlantı kablolarının bozukluğu motor verimini düşürür. Değerinde olmaması yakıt tüketimini arttırır.
 • Bujilerin arızalı ve ayarsız olması yakıt tüketimini yüzde 10 arttırır.
 • Karbüratörün bakımını yaptırın.
 • Rölanti devri katalog değerinde olmalı. Yüksek devir yakıt tüketimini arttırır.
 • Bakım teknisyeninizin, rölanti devri ayarını gaz analiz cihazı ile yapılmalı.
 • Sıkı ve tutukluk yapan bir gaz pedalı yakıt tüketimini artırır.
 • Fren balataları ayarsız ve sıkı ise tekerlek dönüşü zorlanır. Yakıt tüketimi artar.
 • Debriyajın kaydırması yakıt tüketimini arttırır.
 • Ön düzen ayarlarını her 10.000 km.´de bir kontrol ettirin.
 • Lastik havaları uygun basınçta olmalıdır. Havası az olan lastikte yuvarlanma güç olduğundan yakıt tüketimi artar.

Az Benzinle Nasıl Çok Yol Gidilir ?

Hızla artan akaryakıt fiyatlarıyla mücadele etmenin en iyi yolu olabildiğince sakin otomobil kullanmaktan geçiyor. Uzmanlara göre az yakıt tüketerek çok yol gitmek mümkün. İşte araç kullanırken yakıt tasarrufu yapmanın beş altın kuralı: Kontrol, Temizlik, Ayar, Değişiklik Ve Tamir

RÖLANTİ AYARINI YAPTIRIN

Soğuk motorun rölanti devrini kontrol eden hızlı-rölanti egzantrik ayarı yüksek ise benzin sarfiyatında artış sağlar. Deniz seviyesinden yükseldiğiniz her 360 metrede hava / benzin karışım oranında yüzde 1,25’lik bir azalma olur ve hava inceldiğinden karışım zenginleşir, bu durumlarda karbüratörün fakir karışım verecek şekilde ayarlanması ve deniz seviyesine inildiğinde artacak hava yoğunluğundan karbüratör ayarını zengin karışıma göre ayarlamanız yakıt sarfiyatınızı azaltabilir.

CİGLEYİ ZENGİN KARIŞIMDA BIRAKMAYIN

Motor soğukken çalıştırıldığında keskin bir benzin kokusu alıyorsanız büyük ihtimalle cigle zengin karışım verecek şekilde ayarlanmıştır, bu ayarın düzeltilmesi hem motorunuzun alışmasını kolaylaştıracak hemde yakıt tüketiminizi azaltacaktır. Cigle kelebeği elektrikli olan araç sahipleri ise aracın motoru ısındığında kelebeğin tam açılıp açılamadığını kontrol etmelidirler.

GAZ PEDALI TUTUKLUK YAPIYOR OLABİLİR

Benzin sarfiyatını arttıran bir diğer etken sıkı veya tutukluk yapan gaz pedalıdır, pedal yukarı-aşağı düzgün hareket edebilmelidir, yumuşak veya sert olmamalıdır. Aracı kullanırken gaz pedalının altında bir yumurta varmış gibi pedala basarsanız ve araca gazı yedire yedire verirseniz sarfiyatınızı azaltmanıza sebebiyet verecektir.

BUJİLERİ SIK SIK KONTROL ETTİRİN

Bujiler benzin sarfiyatını azaltan en önemli motor ekipmanından birisidir, her 10.000 kilometrede bir sefere mahsus bujilerin temizlenmesi ve gerekiyorsa bujilerin değiştirilmesi önemlidir.

AKÜ TAM ŞARJLI OLMALIDIR

Benzin sarfiyatının azalmasını sağlayacak bir diğer etken tam şarjlı aküdür. Tam şarjlı aküler voltaj regülatörü şarj dinamosunun verdiği elektriği en aza indirerek şarj dinamosunun emdiği beygir gücünü azaltarak morun çekişini arttırır. Ayrıca tam doluyken silindirlerde tam yanmayıda sağlayan akünü bakımıda önemlidir.

AKÜNÜN SU SEVİYESİNİ KONTROL ETTİRİN

Akünün su seviyesini kontrol etmeniz, akü üzerinde kısa devreye sebebiyet verecek durumlardan sakınmanız, yağ yakıt gibi sıvıların aküye bulaşmamasına dikkat etmeniz, aşırı ve ani sıcaklıktan ve soğuktan akünüzü korumanız, ateşten sakınmanız akünüzün ömrünü arttıran hususlardır.

MOTOR BAKIMINI ZAMANINDA YAPTIRIN

Motor bakımı ise sarfiyat azaltan bir diğer sebeptir, aşınmış segmanlar motorun kompresyon oranını düşürürken yağ sarfiyatını arttırır, kompresyon basıncı düşen motorun çekişi azalır ve yakıt sarfiyatı artar. Motorun bu arızasını gidermek için motorunuzu sokacağınız revizyon büyük maliyetler çıkarabilir.

EGZOZ SİSTEMİNDE TIKANIKLIK OLABİLİR

Aracın egzoz sisteminde tıkanıklık olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir, egzozda olabilecek tıkanıklıklar karşı basıncı yükselteceğinden motorda çekiş düşmesine sebebiyet verir. Motorunuzun silindirine kapak contasından basınç kaçmasını önlemek için silindir kapak cıvataları iyice sıkılmış olmalıdır.

KARTER HAVALANDIRMA BORUSUNA DİKKAT

Egzoz sistemi hariç tıkanık olmamasına dikkat edeceğiniz diğer yer karter havalandırma borusudur, tozlu yollarda bu boru tıkanarak karter havalanmasını engeller ve karter içindeki hava ve yağ buharları dışarı sağlıklı atılamadığından basınç yükselmesi olur ve bu basınç pistonların hareketine etki ederek motor gücünde düşüşe ve hararete sebebiyet verir.

KAYIŞLARI UNUTMAYIN

Motora takılı kayışların gerginliği iyi ayarlanmalıdır, fazla sıkı olan kayış ayarı motora fazla yük bindireceğinden motor yükü taşıyabilmek için daha fazla yakıt tüketir. Otomatik vitesli araçlarda uzun süre düşük viteste gitmek fazla yakıt sarfiyatına sebep verir, şanzımanın roketleme zamanı ayarı kontrol etmeli, bu ayarın düzgün ve emniyetli olmasına dikkat edilmelidir.

DEBREYAJ KAÇIRIYORSA BENZİN DE KAÇIRIR

Otomatik şanzımanlarda roketleme tereddütlü, ani kavrama veya inleme, kaydırma şeklinde yüksek vitese geçiyorsa şanzıman kontrol edilmelidir. Normal şanzımanlarda ise benzin sarfiyatını arttıran etken kaçıran debriyajdır. Debriyaj tamamen yerine oturmadığı için motorun ürettiği gücü tam olarak transfer edemeyerek yakılan yakıtın boşa gitmesine sebebiyet verir. Debriyaj balatası aşınmadığı durumlarda debriyaj ayarı ile kaçırma kolaylıkla önlenebilir.Az benzin yakmak için temizliğine dikkat edilmesi gereken en önemli ekipmanlardan biri hava filtresidir. Hava filtresi kirliyse karbüratöre giren havada azalma olur ve daha fazla benzin emilir. Hava filtresi zamana bakılmaksızın kontrol edilmeli, temizlenmeli veya gerekiyorsa değiştirilmelidir.

TEKERLERİN RULMAN YATAKLARI AYARLI OLMALI

Aracınızın ayakları olan tekerleklerin rulman yataklarının sıkıştırma oranını kontrol etmelisiniz. Gerektiğinden fazla sıkılmış olan rulman yatakları tekerleğin dönüşüne ve frenlemeye mani olarak hem lastiklerin çabuk aşınmasına sebebiyet verir hem de sürüş emniyetini tehlikeye atar.

ROT AYARI BOZUKSA DÜZELTTİRİN

Ayrıca aracın rot ayarı bozuksa benzininizin bir kısmı aracın bu bozukluklardan oluşan sürtünme ve sürüklenmelerini engellemek için harcanır. El freninin ayarı da ayak freni gibi önemlidir, çok sıkı yapılmış ayar tekerleği tutar ve balataların kampanaya sürtünmesine sebebiyet verir.Aracınızın kaportasında yapacağınız modifikasyonlara dikkat ediniz, aracın aerodinamik yapısını bozacak değişiklikler ile yakıt sarfiyatı artacaktır.

BAGAJDAKİ LÜZUMSUZ AĞIRLIKLARI ATIN

Bagajda lüzumsuz ağırlık yapan nesnelerden sakınınız, aracın havaya karşı göstereceği direnç azaldıkça gidilen yol artacağından aracın dış yüzeyinde yapıyı bozacak değişiklikler yapmaktan kaçınınız.Sizde Yorum Yapın

0 Yorum Görüntülenmekde

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...