Ana Sayfa İletişim

Son Okuma

3G Mercedes Otobüslere entegre edildi

Yazar ; Tarih Cuma, Kasım 20, 2009

-Benz Türk, otobüslerinde kullanımını kaliteli ve en hızlı hale getirmek için Turkcell internet hizmetini başlattı. ’in seri üretimdeki tüm otobüsleri bundan böyle fabrika çıkışlı olarak internet altyapısı ile donatılacak. Turkcell’in geliştirdiği VINN 3G Multimodem ile otobüslerinde şehirlerarası seyahatlerde yolculara kesintisiz, Turkcell 3G kalitesinde internet bağlantısının sunulması amaçlanıyor.

mersedes otobus (2)Yeni teknolojiyle donatılmış satın alan şirketlere ise Mercedes tarafından Turkcell araç takip sistemi de hediye edilecek. Böylece otobüslerin hız limitleri, nerede ne kadar durdukları gibi veriler bilgisayar üzerinden merkezlerden izlenebilecek. Mercedes otobüslerinde opsiyonel olarak bilgisayarların şarj olabilmesi için elektrik tesisatına da yer verilecek. Mercedes-Benz Türk ve Turkcell 14 Ekim 2009’da düzenledikleri bir basın toplantısıyla kamuoyuna işbirliklerini açıkladılar. Toplantıda, Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün ve Turkcell Kurumsal Müşteriler Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener konuşmacı olarak yer aldı.

Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülen toplantıda yaptığı konuşmada; Mercedes’in internet altyapısına sahip otobüs üretimi ile, dünyada bir ilk gerçekleştirdiklerini belirterek; “Mercedes Benz Türk Türkiyenin en büyük otobüs imalatçısı, ithalatçısı ve de 43 yıldır pazar lideri. Turkcell ile birlikte gerçekleştirdiğimiz bu proje ile yine sektörümüzdeki haklı öncülüğümüzü kanıtladık. Burada özellikle Ar-Ge Bölümümüzde yer alan Infotainment ekibimizin çalışmaları önemli bir rol oynuyor. Türkiye’de otobüs ve yolcu konforu bizde çok daha önemli. Avrupa’dan farkımız bizde çok daha uzun yolculukların yapılması. Gelişen teknoloji ve ihtiyaçlar doğrultusunda internet de artık vazgeçilmez bir olgu. Sadece 3G wireless internet değil, aynı zamanda diz üstü bilgisayarların batarya durumları da üretimlerimizde dikkate alınıyor. Uzun yolculuklarda bataryaların yetmeyebileceği düşünülerek araçlarımızda opsiyonel olarak bilgisayarların şarj olabilmesini sağlamak amacıyla elektrik tesisatına yer veriyor” diye konuştu.

mersedes otobus (1)

Turkcell Kurumsal Müşteriler Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener de şunları söyledi: “Sektörün iki büyük lideri biraraya gelerek hem kendi sektörlerinde hem de teknoloji sektöründe önemli bir ilki gerçekleştirdiler. Yolcular daha konforlu, daha verimli, hem internete daha iyi erişebilecekleri, hem de teknolojiyi yolculuğun her anında kullanabilecekleri bir ortama erişiyorlar. Otobüs de sadece otobüsün içerisindeki internet hizmetiyle değil, doğrudan otobüsün üretildiği andan itibaren araç takip sistemi denilen bir kavramı da otobüsle buluşturuyor olacaklar.

Mercedes sahibi olan otobüs şirketlerine de Mercedes’in bir armağanı olan araç takip sistemini de otobüsü satın aldıklarında edinmiş olacaklar. Turkcell ve Mercedes ile kesintisiz bir iletişimi hedefledik. Türkiye Cumhuriyeti Karayollarında 3. nesil hizmetleri ile beraber kesintisiz iletişimi hedefliyoruz. 3. Neslin, yani 3G hizmetinin olmadığı yerde de edge dediğimiz, yüksek hızda GPRS erişimi ile de bağlanabilecek. Dolayısyla bu otobüslerle seyahat ederken inernet erişimi T.C karayolalrının hiçbir metresinde sekteye uğramayacak.Teknolojideki gelişmelerle beraber birkaç yıl içerisinde hizmete girecek olan 4. nesil hizmetler de otobüslerimizde uygulanacak. Bunlar, yolcuların doğrudan istedikleri videoları, filmleri indirip seyredebileceği, istediği servislere ulaşabileceği hizmetler. İleride setyahat konforun da ötesinde olacak.

mersedes otobus

Mercedes-Benz otobüslerinde VINN 3G Multimodem nasıl çalışıyor ?Mercedes-Benz Türk ve Turkcell işbirliği sonucunda, Turkcell ISO 16750 Standartlarına uygun, otobüslerdeki elektronik ve çevre şartlarına (ısı, titreşim v.b.) uygun VINN 3G Multimodem’i geliştirdi. Modemin elektromanyetik uyumluluk konusundaki “EMC 2004/104 EG” şartlarına göre testleri tamamlanarak bir yandan dışarıdaki kullanıcıları etkileyecek zararlı manyetik dalga yaymaması, diğer yandan da dışarıdan gelecek zararlı manyetik dalgalardan etkilenmemesi sağlandı.

Mercedes-Benz Türk, bundan böyle şehirlerarası otobüslerini internet kullanımına uygun bir elektronik ve mekanik altyapı ile üretiyor. Araç sahibi mobil internet hizmetini almak isterse VINN 3G Multimodem’in taktırdıktan sonra hattını Turkcell’e başvurarak kullanıma açtırıyor. Bu donanımla birlikte Mercedes-Benz Türk, opsiyonel donanım olan şarj üniteleri ile yolcuların bilgisayarlarının şarj edilme sorununa ve yolculuklarda kesintisiz mobil internet için gerekli altyapı sorunlarına da çözüm sunuyor. İnternet altyapısı bulunmayan otobüsler ise yetkili servislerde internet için uygun bir biçime dönüştürülebiliyorlar.Sizde Yorum Yapın

0 Yorum Görüntülenmekde

Uyarı !!!: Yorumunuz Yönetici Tarafından Değerlendirilip Onaylandıkdan Sonra Yazıda Gözükecekdir...